more_horiz

"Nie dziwi, bo nasza pozycja w Europie się umocniła". Marek Wróbel o kolejnej debacie PE wymierzonej w Polskę

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 11:30
- Polska w ostatnich miesiącach stała się mocarstwem, trochę mimo woli, ponieważ sytuacja międzynarodowa ustawiła nas w takiej pozycji. Jesteśmy teraz jednym z najważniejszych członków NATO, jesteśmy hubem dla Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel (prezes Fundacji Republikańskiej).
Prezes zarządu Fundacji Republikańskiej Marek Wróbel
Prezes zarządu Fundacji Republikańskiej Marek Wróbel Foto: PAP/Paweł Supernak

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, w której wezwał Komisję Europejską do nieakceptowania krajowych planów odbudowy Polski i Węgier. Europosłowie argumentowali, że kraje te nie wykonały niektórych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE. Za przyjęciem rezolucji głosowało 426 posłów; 133 było przeciw; 37 wstrzymało się od głosu. Rezolucje PE nie mają skutków prawnych.

Ostatnią debatę Parlamentu Europejskiego na temat praworządności w Polsce skomentował w PR24 Marek Wróbel

- Grillowanie Polski musi być. Rezolucje PE są tak mocne, jak frekwencja na debatach, które są nimi kończone. Trzeba pamiętać, że są to rytualne, mało kogo interesujące zabiegi. Natomiast decydujące w tej sprawie jest zdanie Komisji Europejskiej - przypomniał prezes Fundacji Republikańskiej.

W ocenie publicysty, Komisja Europejska najwyraźniej wstrzymuje się z jakimikolwiek decyzjami najprawdopodobniej dlatego, że czeka na rozwój wydarzeń.

- Niektórzy komentatorzy twierdzą, również do tej opinii się przychylam, że Polska będzie sekowana nawet bardziej ze względu na niebezpieczny (z punktu widzenia brukselskiego salonu) wzrost znaczenia naszego kraju - wyjaśnił. 

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
23:50 PR24_mp3 2022_05_08-10-06-17.mp3 Marek Wróbel o głosowaniu PE ws. KPO Polski i Węgier ("Temat dnia/Gość PR24")
* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mateusz Drozda 

Gość: Marek Wróbel (prezes Fundacji Republikańskiej)

Data emisji: 08.05.2022

Godzina emisji: 10.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem