more_horiz

Senyszyn o reformie Sądu Najwyższego: projekt prezydencki ogranicza się do zmiany nazwy

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 15:36
- Izba Dyscyplinarna w projekcie prezydenckim ma być zastąpiona Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. W moim odczuciu jest to tylko zmiana nazwy - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Joanna Senyszyn (PPS).
Joanna Senyszyn
Joanna SenyszynFoto: PR24

Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, aby w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Szef sejmowej komisji sprawiedliwości, poseł PiS Marek Ast, poinformował w piątek, że jest przekonany, iż "na najbliższym posiedzeniu Sejmu, planowanym pod koniec maja, projekt o Sądzie Najwyższym likwidujący Izbę Dyscyplinarną zostanie przegłosowany".

"Ciągle nie mamy ustawy zmieniającej Sąd Najwyższy"

Na antenie Polskiego Radia 24 do najnowszych informacji dotyczących KPO odniosła się poseł PPS Joanna Senyszyn. Jak wskazała, "poniekąd mamy przełom, natomiast ciągle nie mamy ustawy zmieniającej Sąd Najwyższy, likwidującej Izbę Dyscyplinarną".

Zapytana o to, czy zagłosuje za przyjęciem projektu prezydenckiego, powiedziała, że "musimy zobaczyć ostatecznie, jakie poprawki opozycji zostaną przyjęte". - Również PSL, z tego co słyszałam, nie tak całkiem bezwarunkowo ma popierać, tylko w zależności od sytuacji - dodała.

- Izba Dyscyplinarna w projekcie prezydenckim ma być zastąpiona Izbą Odpowiedzialności Zawodowej - wskazała. - W moim odczuciu jest to tylko zmiana nazwy, ponieważ sytuacja tak naprawdę będzie bardzo podobna - oceniła i dodała, że "przecież chodzi o to, żeby sędziowie nie byli w ogóle pociągani do odpowiedzialności za wyroki, jakie wydają, jeśli te wyroki nie podobają się ministrowi Ziobrze".


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:02 Senyszyn.mp3 Joanna Senyszyn: projekt prezydencki zakłada tylko zmianę nazwy (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Joanna Senyszyn (PPS)

Data emisji: 13.05.2022

Godzina emisji: 15.06

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem