more_horiz

Polska "kolejna do denazyfikacji"? Prof. Malicki: to krzyk, by postraszyć nasz kraj

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 09:36
- Ta wypowiedź nie ma wielkiego znaczenia. Ranga tego, którego wyznaczono do kopania Polski jest stosunkowo niska. Jest to krzyk: aby obywatele Rosji usłyszeli, że nie wolno Rosji dotykać i żeby postraszyć Polskę - podkreślił w polskim Radiu 24 prof. Jan Malicki z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Obrady rosyjskiej Dumy
Obrady rosyjskiej Dumy Foto: PAP/TASS/Sergei Fadeichev

- Wypowiedzi polskich przywódców o Rosji jako nowotworze zachęcają Federację Rosyjską do postawienia Polski w kolejce do denazyfikacji - powiedział Oleg Morozow, przewodniczący komisji kontroli Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu Rosji. To odzew na słowa premiera Mateusza Morawieckiego opublikowane na łamach środowego wydania "Daily Telegraph".

Zdaniem gościa PR24 wypowiedź Olega Morozowa "nie ma wielkiego znaczenia". - Ranga tego, którego wyznaczono do kopania Polski jest stosunkowo niska. Jest to krzyk: aby obywatele Rosji usłyszeli, że nie wolno Rosji dotykać i żeby postraszyć Polskę - podkreślił prof. Jan Malicki. 

Według niego tego typu deklaracje to "zaklęcia współczesnej Rosji". - Znacznie ważniejszy i mocniejszy był bardzo antypolski list Miedwiediewa sprzed kilku tygodni. Był on odpowiedzią na deklaracje Polski w sprawie pomocy Ukrainie oraz na naciski na Unię Europejską - żeby pomagać Ukrainie. Po tamtym liście nawet brałem pod uwagę, że jest to jakieś przygotowanie do ataku - stwierdził profesor.

Wydalenie ambasadora Rosji? 

Odniósł się również do koncepcji, która w ostatnim czasie - po oblaniu czerwoną substancją ambasadora Rosji w Warszawie - przebiła się w medialnej dyskusji. Otóż wielu komentatorów twierdziło, że należałoby wydalić z Polski Siergieja Andriejewa. 

- Ambasadorów w sensie tradycji dyplomatycznej utrzymuje się aż do momentu absolutnego naruszenia czy to norm, czy stosunków wzajemnych. Przypomnę, że Ukraina po 2014 roku - ku zdziwieniu wszystkich specjalistów - utrzymywała ambasadora w Moskwie. Przez całą zimną wojnę kraje zachodnie też utrzymywały ambasadorów w Moskwie - zaznaczył prof. Jan Malicki. 

Czytaj także:

Mateusz Morawiecki na łamach środowego wydania "Daily Telegraph" wskazał, że nie wystarczy wspierać Ukrainy w walce, lecz trzeba wykorzenić ideologię, która stoi za rosyjską napaścią, bo jest ona równie niebezpieczna jak nazizm i komunizm.

Premier w tekście w "Daily Telegraph" zwrócił uwagę, że kiedy rozmawia z młodymi ludźmi, historia XX wieku brzmi dla nich jak makabryczna bajka. "Wydaje się niemożliwe, że Hitler czy Stalin mogliby powrócić w naszych czasach. Jednak złudzenie, że historia nie może się powtórzyć, zostało obnażone 24 lutego tego roku. To, co niewyobrażalne, stało się faktem, gdy pociski spadły na Kijów, Charków i inne miasta suwerennego, demokratycznego państwa w sercu Europy" - stwierdził.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:47 _PR24_AAC 2022_05_14-08-36-11.mp3 prof. Jan Malicki o propagandowych działaniach Rosji i wojnie na Ukrainie (Temat dnia) 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzi: Piotr Wąż

Gość: prof. Jan Malicki (dyrektor Studium Europy Wschodniej UW)

Data emisji: 14.05.2022

Godzina emisji: 8.35

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem