more_horiz

Polska czeka na środki z KPO. Politolog: zwycięży wola kompromisu

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 11:42
- Unia Europejska nie chce ciągnąć tej sytuacji w nieskończoność i znalezienie kompromisu jest również w jej interesie. Zwycięży wola kompromisu po obu stronach - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 politolog dr Sergiusz Trzeciak.
Politolog o porozumieniu ws. tzw. kamieni milowych w KPO
Politolog o porozumieniu ws. tzw. kamieni milowych w KPOFoto: carlo deviti/shutterstock

- Polska i Komisja Europejska doszły do porozumienia w sprawie tzw. kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy - ogłosił w Bytowie rzecznik rządu Piotr Müller. To etapy realizacji projektów z Funduszu. Rzecznik mówił, że w środę zakończyły się rozmowy strony polskiej i przedstawicieli Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Dr Sergiusz Trzeciak zaznaczył, że "porozumienie powinno nastąpić w ciągu kilkunastu dni". - Polska została zobowiązana do wypełnienia pewnych warunków, tzw. kamieni milowych. Wiemy, że jednym z nich jest kwestia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - powiedział politolog. 

"Zwycięży wola kompromisu"

Unia Europejska nie chce ciągnąć tej sytuacji w nieskończoność i znalezienie kompromisu jest również w jej interesie. Zwycięży wola kompromisu po obu stronach, jestem umiarkowanym optymistą i pełnym optymistą będę, jak te środki wpłyną do Polski. W polityce rzeczywiście wszystko się może zdarzyć, ale mamy to porozumienie - ocenił ekspert ds. marketingu politycznego.

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na fakt, że "żyjemy w systemie współzależności, gdzie nie da się prowadzić polityki w oderwaniu od tego, co dzieje się w sąsiednich krajach". - Najlepiej pokazuje to wojna na Ukrainie, która wpływa na sytuację gospodarczą czy na napięcia polityczne - mówił dr Sergiusz Trzeciak. 

Pierwsza transza pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy mogłaby zostać wypłacona latem. Środki dla Polski były wstrzymane między innymi dlatego, że Komisja Europejska miała zastrzeżenia do funkcjonowania niektórych elementów wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju.

Posłuchaj
23:30 sergiusz trzeciak.mp3 Dr Sergiusz Trzeciak o porozumieniu ws. KPO ("Temat dnia / Gość PR24") 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadził: Piotr Wąż

Gość: dr Sergiusz Trzeciak (politolog, ekspert ds. marketingu politycznego, Collegium Civitas)

Data emisji: 14.05.2022

Godzina emisji: 11.06

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem