more_horiz

Finlandia i Szwecja dołączą do NATO? Gen. Polko: to istotne dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 12:55
- Z pewnością dla Polski ma to duże znaczenie, ponieważ oznaczałoby to wzmocnienie tego kierunku działania, wzmocnienie ochrony przed Rosją na wypadek potencjalnej agresji. Tym bardziej, że z Finami i Szwedami nasi żołnierze współdziałali podczas misji pokojowych. Są to solidni żołnierze, których po prostu warto mieć przy sobie na wypadek zagrożenia - podkreślił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko. 
Wniosek o członkostwo w NATO złożyła już Finlandia. Jej śladem ma pójść Szwecja
Wniosek o członkostwo w NATO złożyła już Finlandia. Jej śladem ma pójść Szwecja Foto: PAP/EPA/KARL MELANDER

Biały Dom poinformował, że jeśli Finlandia i Szwecja złożą wnioski w sprawie przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, to uzyskają poparcie Stanów Zjednoczonych.

Rzeczniczka prezydenta USA Jen Psaki oceniła, że chęć przystąpienia obu krajów do paktu jest skutkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Póki co, wniosek w tej sprawie złożyła Finlandia. 

- Z pewnością dla Polski ma to duże znaczenie, ponieważ oznaczałoby to wzmocnienie tego kierunku działania, wzmocnienie ochrony przed Rosją na wypadek potencjalnej agresji - podkreślił gen. Roman Polko. 

"Współdziałali podczas misji pokojowych"

- Tym bardziej, że z Finami i Szwedami nasi żołnierze również współdziałali podczas misji pokojowych. Jest to rzeczywiście partnerska współpraca. Są to solidni żołnierze, których po prostu warto mieć przy sobie na wypadek zagrożenia. Oczywiście jest to kluczowe również dla nich. Z tego względu będzie bardziej chronione również Morze Bałtyckie - dodał rozmówca PR24.

Zwrócił także uwagę na fakt wzmocnienia, po wstąpieniu do NATO Szwecji i Finlandii, potencjału obronnego Paktu na Morzu Bałtyckim. 

- Marynarka wojenna w Polsce była mocno zaniedbanym obszarem. Trochę to potrwa, zanim się odbuduje. Ale nie jesteśmy bezbronni, mamy rakietowy dywizjon obrony wybrzeża. Jest on skuteczny, może sięgać swoimi uderzeniami ponad 200 km w głąb Morza Bałtyckiego. Z pewnością fińskie i szwedzkie natowskie wsparcie - oprócz tego, które już jest - będzie nam bardzo pomocne. Łatwiej będzie odstraszać Rosję od agresywnych działań, których w ostatnich latach na Morzu Bałtyckim było bardzo wiele - podsumował gen. Roman Polko. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:13 _PR24_AAC 2022_05_14-11-33-48.mp3 gen. Roman Polko o planach wstąpienia Finlandii i Szwecji w struktury NATO (Temat dnia) 

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: gen. Roman Polko 

Data emisji: 14.05.2022

Godzina emisji: 11.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem