Witold Pilecki, rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej, jeden z żołnierzy niezłomnych, walczących w powojennym podziemiu niepodległościowym. Aresztowany przez bezpiekę w 1947 roku, został oskarżony przez komunistyczne władze o działalność szpiegowską, a następnie w pokazowym procesie skazany na śmierć i stracony w więzieniu na warszawskim Mokotowie 25 maja 1948 roku. Jego ciała do dziś nie odnaleziono.
Jarosław Wróblewski zachęcał do poznania postaci i dorobku rotmistrza Pileckiego. - To postać nieprzeciętna, człowiek o niewiarygodnej odwadze, wzór do naśladowania, ktoś kto imponuje. Każdy odkrywa rotmistrza dla siebie, wszedł on głęboko w serca Polaków - zaznaczył.
Jak dodał, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL jest dziś głównym miejscem oddawania hołdu rotmistrzowi. - Wiemy, w której celi przebywał, nie wygląda ona tak, jak wyglądała kiedyś, wtedy były to gorsze warunki. Ta cela jest najważniejszym punktem. Jesteśmy w trakcie dalszych badań, jest kilka miejsc, w których wykonywano wyroki śmierci, wiemy, że Witold Pilecki był na egzekucję wyprowadzony na zewnątrz - przypomniał gość audycji.
04:45 PR24_mp3 2022_05_15-14-23-28.mp3 Jarosław Wróblewski o upamiętnieniu rotmistrza Witolda Pileckiego (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj również:
Rotmistrz Pilecki dobrowolnie wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Był 19 września 1940 roku. Wylegitymował się dokumentami Tomasza Serafińskiego, ukrywającego się żołnierza polskiego. Wywieziono go do obozu Auschwitz, skąd uciekł w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku.
Rotmistrz miał zdobyć wiarygodne informacje na temat zbrodni hitlerowskich, obozów koncentracyjnych tworzonych przez Niemców oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Jarosław Wróblewski
Data emisji: 15.05.2022
Godzina emisji: 14.23
PR24/ka