more_horiz

Senat USA przegłosował ogromną pomoc dla Ukrainy: Bender: Republikanie widzą w Rosji tradycyjnego wroga

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 12:00
 - Republikanie sentymentalnie oglądają się w stronę byłego prezydenta USA Ronalda Reagana, który pokazał Rosjanom, gdzie raki zimują - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Iwo Bender. Amerykański Senat przyjął w czwartek zdecydowaną większością głosów ustawę o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy o wartości 39,8 mld dolarów. 
Iwo Bender
Iwo BenderFoto: PR24/AK

Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą. Wszystkie głosy na nie zostały oddane przez senatorów z Partii Republikańskiej.

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że część polityków amerykańskich jest przeciwko pomocy dla Ukrainy. - Lewicowi, ze względów ideowych, są pacyfistami. Natomiast Republikanie, którzy zagłosowali przeciwko pakietowi, są izolacjonistami. Uważają, że Ameryka powinna się skoncentrować na swoich problemach, patrzą przez pryzmat konkretnych spraw we własnych stanach. Natomiast wszystkie badania opinii publicznej w USA pokazują, że polityka wsparcia dla Ukrainy jest zrozumiała dla trzech czwartych wyborców - powiedział Iwo Bender. 

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Jego zdaniem Republikanie zdają sobie sprawę z tego, że wojna na Ukrainie to wojna z tradycyjnym wrogiem. - Sentymentalnie oglądają się w stronę byłego prezydenta USA Ronalda Reagana, który pokazał Rosjanom, gdzie raki zimują. A Demokraci stali się dość antyrosyjscy, choć na początku administracja prezydenta Joe Bidena wykazała się naiwnością, że z Rosjanami będzie można się porozumieć. Dopiero gdy dostali w nos, to odwrócili się o 180 stopni. Poza tym miękkość USA wobec Rosji byłaby zachętą dla Chin, które stanowią zagrożenie dla Ameryki na Pacyfiku - stwierdził publicysta. 

Zwrócił też uwagę na poziom moralny. - Amerykanie, widząc to, co dzieje się na Ukrainie, nie są w stanie nie potępiać Rosji. Przejawem tego jest ruch pomocy obywatelskiej dla Ukrainy. Organizacje wysyłają np. sprzęt strażacki, istnieje też strumień amerykańskich ochotników, którzy chcą walczyć z Rosjanami - podkreślił Bender.


Posłuchaj
22:16 PR24 2022_05_20-11-07-20.mp3 Iwo Bender gościem Mirosława Skowrona (Temat dnia/Gość PR24)

W przegłosowanym pakiecie zwiększającym budżet m.in. Pentagonu i Departamentu Stanu ponad 20 mld dolarów to wydatki związane z bezpieczeństwem i pomocą dla Ukrainy. Akt uprawnia prezydenta do przekazania Ukrainie z zasobów USA uzbrojenia o wartości 11 mld dolarów, a także przeznacza dodatkowe 6 mld na program Ukraine Security Assistance Initiative, w ramach którego Pentagon m.in. kupuje uzbrojenie dla Ukrainy bezpośrednio od producentów.

8,7 mld USD przeznaczone jest na uzupełnienie składów broni przesłanej Ukrainie, a 3,9 mld - na działania wojsk USA w Europie i pomoc sojusznikom ze wschodniej flanki NATO. Kolejne 4 mld zostaną przeznaczone na "dodatkowe wsparcie wojskowe dla Ukrainy i krajów dotkniętych sytuacją na Ukrainie" i modernizację ich wojsk. Dodatkowe 600 mln ma zostać użyte do zwiększenia produkcji uzbrojenia.

W ramach wydatków "cywilnych", 8,7 mld dolarów ma zostać przeznaczone na pomoc gospodarczą dla ukraińskiego państwa, 4,35 mld na wsparcie żywnościowe dla osób dotkniętych głodem na całym świecie i łącznie ok. 1,35 mld na wsparcie dla uchodźców.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Mirosław Skowron
Gość: Iwo Bender (publicysta)
Data emisji: 20.05.2022
Godzina emisji: 11.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem