more_horiz

"Nie ma nic wspólnego z okręgami wyborczymi". Krzysztof Mróz o zmianie w partii rządzącej

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 16:17
- Nasza zmiana struktur partyjnych nie ma nic wspólnego ze zmianą okręgów wyborczych. One są definiowane przez prawo wyborcze - do Senatu jest 100, a do Sejmu 41 okręgów. Na tę chwilę nie ma zmian w prawie wyborczym - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 senator PiS Krzysztof Mróz.
Krzysztof Mróz
Krzysztof MrózFoto: PR24

W partii rządzącej szykują się poważne zmiany. Chodzi o podział struktury partyjnej na 100 okręgów i zakaz łączenia funkcji partyjnych z ministerialnymi dla szefów tych okręgów. Tymi propozycjami w piątek po południu ma się zająć Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości.

Krzysztof Mróz zaznaczył, że "zmiany zapowiedział Jarosław Kaczyński". - Wówczas prezes PiS jasno zaznaczył, że praca szefa partii to jest praca od poniedziałku do piątku, dlatego tych funkcji nie będą mogły pełnić osoby znajdujące się m.in. na stanowiskach ministrów - powiedział senator.

"Nie ma zmian w prawie wyborczym"

- Nasza zmiana struktur partyjnych nie ma nic wspólnego ze zmianą okręgów wyborczych. One są definiowane przez prawo wyborcze i ich do Senatu jest 100, a do Sejmu 41, na tę chwilę nie ma zmian w prawie wyborczym - wyjaśnił.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że PiS chce "być bliżej wyborców i bliżej ich spraw". - Powiedzmy sobie jasno i uczciwie, wszystkie partie polityczne ze względu na COVID-19 miały mniejszą aktywność. Zauważyliśmy to i chcemy tę aktywność zwiększyć. Nasi liderzy ruszą w teren jeszcze w czerwcu, czekamy na wyznaczenie terminu konwencji Prawa i Sprawiedliwości - zapowiedział.

Wybory parlamentarne i samorządowe 

Krzysztof Mróz skomentował także kwestię wyborów parlamentarnych i samorządowych. - Jeżeli chodzi o wybory parlamentarne, to prawdopodobnie odbędą się w konstytucyjnym terminie, czyli jesienią przyszłego roku. To nie jest czas, żeby mówić o listach wyborczych, obecnie jest czas pracy - przyznał polityk. 

Zgodnie z sondażem przeprowadzonym dla portalu DoRzeczy.pl, gdyby wybory odbyły się teraz, Zjednoczona Prawicy mogłaby liczyć na 39,2 proc. głosów, Koalicja Obywatelska na 27,1 proc., Lewica na 11,2 proc., Polska 2050 na 7,9 proc., PSL na 6,4 proc., a Konfederacja na 5,9 proc.

Posłuchaj
18:00 Krzysztof Mróz.mp3 Krzysztof Mróz o bieżących sprawach politycznych (Polskie Radio 24/Temat dnia) 

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka 

Gość: Krzysztof Mróz (senator PiS)

Data emisji: 20.05.2022

Godzina emisji: 15.32

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem