more_horiz

Grzegorz Górski o ustawie dot. pomocy USA dla Ukrainy: to bardzo dobre rozwiązanie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 16:21
- To jest regulacja, która ustanawia pewne limity w określonych przedziałach czasowych, natomiast daje prezydentowi daleko idącą swobodę w dysponowaniu tymi środkami w zależności od aktualnej sytuacji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Górski, amerykanista (Kolegium Jagiellońskie).
Grzegorz Górski o nowym pakiecie pomocy USA dla Ukrainy: prezydent ma dużą swobodę dysponowania tymi środkami
Grzegorz Górski o nowym pakiecie pomocy USA dla Ukrainy: prezydent ma dużą swobodę dysponowania tymi środkami Foto: Andrea Izzotti/ Shutterstock

Prezydent USA Joe Biden podpisał w sobotę ustawę o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy o wartości 39,8 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą - poinformował Biały Dom.

Na antenie Polskiego Radia 24 do ustawy odniósł się prof. Grzegorz Górski. Zapytany o to, kiedy fizycznie Ukraina może spodziewać się tych pieniędzy, wskazał, że "to będzie oczywiście proces, bo na tę kwotę składa się wiele elementów". - Jest to wprost pomoc w zakresie uzbrojenia, a więc środków walki, wyposażenia, to jest pomoc humanitarna, a także pomoc w utrzymaniu państwa ukraińskiego - zaznaczył.

"Daleko idąca swoboda"

Odnosząc się do samej ustawy, amerykanista powiedział, że jest to "wiele elementów, które pozwalają administracji szybciej podejmować decyzje". - Trzeba pamiętać, że to jest regulacja, która ustanawia pewne limity w określonych przedziałach czasowych, natomiast daje prezydentowi daleko idącą swobodę w dysponowaniu tymi środkami w zależności od aktualnej sytuacji - zaznaczył. - Dlatego też odwołano się do ustawy z okresu II wojny światowej, która właśnie tworzyła takie ramy pozwalające na swobodne, elastyczne reagowanie administracji w zależności od wydarzeń - dodał.

Ocenił, że "z tego punktu widzenia jest to bardzo dobre rozwiązanie". - Procedury budżetowe w USA, podejmowanie decyzji budżetowych jest zawsze obarczone pewnym długotrwałym procesem, który jest uwarunkowany wieloma elementami dodatkowymi - wskazał i dodał, że "to bardzo usprawni działanie Stanów Zjednoczonych we wspieraniu Ukrainy".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:54 Grzegorz Gorski.mp3 Grzegorz Górski o nowym pakiecie pomocy USA dla Ukrainy: Biden ma dużą swobodę dysponowania tymi środkami (Polskie Radio 24)

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Grzegorz Górski, amerykanista (Kolegium Jagiellońskie)

Data emisji: 21.05.2022

Godzina emisji: 15.33

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:


jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem