more_horiz

Piotr Wawrzyk: KE może mieć problem z wykorzystaniem zamrożonych aktywów rosyjskich oligarchów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 17:50
- Sama Komisja Europejska raczej może mieć problem z wykorzystaniem zamrożonych aktywów rosyjskich oligarchów, dlatego, że kwestia prawa własności jest kompetencją państw członkowskich - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.
Piotr Wawrzyk
Piotr WawrzykFoto: PR24 / Robert Bartosewicz

Unia Europejska szuka sposobów na wykorzystanie zamrożonych aktywów rosyjskich oligarchów do sfinansowania powojennej odbudowy Ukrainy - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen w telewizji ZDF. Zaproponowała jednocześnie, by przyszłą pomoc dla Ukrainy powiązać z reformami w tym kraju.

"Wykorzystanie zamrożonych aktywów rosyjskich oligarchów"

Na antenie Polskiego Radia 24 do pomysłu wykorzystania rosyjskich aktywów odniósł się wiceminister spraw zagranicznych. Jak powiedział Piotr Wawrzyk, "sama Komisja Europejska raczej może mieć problem z wykorzystaniem zamrożonych aktywów rosyjskich oligarchów". - Dlatego, że kwestia prawa własności jest kompetencją państw członkowskich - wyjaśnił. - Komisja może jedynie wskazać kierunek krajowych legislacji w tym zakresie - dodał.

- Oczywiście konfiskata majątku tych osób i instytucji, które są zaangażowane w wojnę i zbrodnię na Ukrainie jest czymś co nie powinno budzić wątpliwości, jest czymś oczywistym - podkreślił.

"Przyzwoici ludzie powinni to poprzeć"

Ocenił także, że "jeżeli w jakimś kraju nie jest to możliwe od razu, to należy wprowadzić odpowiednie zmiany w prawie, które powinny być poparte przez wszystkich po prostu przyzwoitych ludzi".

Rozmówca zaznaczył również, że "w postanowieniu kończącym tę wojnę, ono będzie musiało prędzej czy później nastąpić, Rosja powinna zostać zobowiązana do naprawienia tych wszystkich szkód materialnych, do których doprowadziła oraz do wydania zbrodniarzy wojennych i wypłaty odszkodowań rodzinom tym osób, które zamordowali".


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:35 Wawrzyk.mp3 Piotr Wawrzyk: KE może mieć problem z wykorzystaniem zamrożonych aktywów rosyjskich oligarchów (Polskie Radio 24)

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych

Data emisji: 21.05.2022

Godzina emisji: 17.06


»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:


jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem