more_horiz

Dr Winkler o rozszerzeniu NATO: Szwecja i Finlandia na własnej skórze odczuły imperialne zakusy Rosji

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 19:35
- Szwecja i Finlandia zwiększają w tym momencie możliwość takiego kształtowania polityki Sojuszu Północnoatlantyckiego, która będzie odzwierciedlała realne zagrożenie, jakie sprawia Rosja, a nie mają, jak Niemcy czy Francja, wspólnych z nią interesów - mówił w Polskim Radiu 24 Dr Krzysztof Winkler (Polskie Towarzystwo Geopolityczne).
Finlandia złożyła wniosek o członkostwo w NATO
Finlandia złożyła wniosek o członkostwo w NATO Foto: Shutterstock/Bumble Dee

Finlandia i Szwecja złożyły w kwaterze głównej w Brukseli wnioski o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Władze w Helsinkach i Sztokholmie podjęły taką decyzję w reakcji na agresywne działania Rosji i atak na Ukrainę.

Dr Krzysztof Winkler zwracał uwagę, że po akcesji Szwecji i Finlandii do NATO Morze Bałtyckie stanie się praktycznie morzem wewnętrznym Paktu Północnoatlantyckiego. - Oba te kraje wnoszą dużą zdolność do działania zarówno w powietrzu jak i na morzu. Nieco słabiej to wygląda, jeśli chodzi o siły lądowe, zwłaszcza w przypadku Szwecji, ale Finowie, mimo że nominalnie mają bardzo małą armię, są w stanie zmobilizować ok 150 tys. żołnierzy w wypadku wojny, to jest znacząca siła, mają bardzo dobrze przeszkolone rezerwy - zaznaczył.

- Wnoszą też rozbudowany przemysł zbrojeniowy, mają rozbudowane konstrukcje morskie, Szwedzi mają bardzo dobre samoloty. Są systemy rakietowe, wykorzystywane też przez polską marynarkę wojenną, systemy przeciwpancerne Z punktu widzenia przemysłu zbrojeniowego oba te państwa mogą wnieść dużo dobrego do Sojuszu - dodał ekspert.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Jak zauważył gość audycji, akces tych krajów do NATO oznacza także wydłużenie granicy Sojuszu z Rosją i przybliżenia państw NATO do baz Floty Północnej oraz znacząco utrudnia położenie Sankt Petersburga i Obwodu Kaliningradzkiego, które są w tym momencie odcięte, a wypadku konfliktu z Rosją Flota Bałtycka może zostać zablokowana w Zatoce Fińskiej.

- Z naszego punktu widzenia, politycznej jest to również ważne. Oba państwa skandynawskie mają bardzo realistyczne podejście, co do tego, jakim państwem jest Rosja i jaką politykę prowadzi. Na własnej skórze odczuli imperialne zakusy rosyjskie i potrafią właściwie ocenić tę sytuację - komentował Dr Krzysztof Winkler.

Posłuchaj
25:29 PR24_mp3 2022_05_22-18-32-53.mp3 Dr Krzysztof Winkler o rozszerzeniu NATO (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Wejściu Szwecji i Finlandii do NATO sprzeciwia się Turcja, oskarżając oba kraje o udzielanie gościny i wspieranie kurdyjskich aktywistów, których Ankara oskarża o działalność terrorystyczną.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24\

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: dr Krzysztof Winkler

Data emisji: 22.05.2022

Godzina emisji: 18.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także