more_horiz

Szeremietiew: NATO powinno domagać się demilitaryzacji Kaliningradu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 22:25
- Bardzo to poprawia bezpieczeństwo Polski, ale zwłaszcza państw bałtyckich, Bałtyk zaś staje się de facto "morzem natowskim" - powiedział w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej, komentując perspektywę wstąpienia do NATO Szwecji i Finlandii.
Romuald Szeremietiew: powinniśmy się domagać demilitaryzacji Kaliningradu
Romuald Szeremietiew: powinniśmy się domagać demilitaryzacji KaliningraduFoto: ovbelov / Shutterstock.com

Zarówno Szwecja, jak i Finlandia zamierzają przystąpić do NATO. Prezydent i premier Finlandii złożyli deklarację ws. gotowości państwa do wstąpienia do Sojuszu. Wkrótce w tej sprawie decyzję ma podjąć Szwecja.

Romuald Szeremietiew zwracał uwagę na strategiczne położenie Szwecji i Finlandii. - Może się wydawać, że jeśli chodzi o stany ilościowe, Finlandia i Szwecja nie wnoszą wiele, ale kraje te mają duże zdolności rozwijania armii w razie zagrożenia, są przeszkolone rezerwy, w czym górują Finowie. Ponadto oba kraje mają bardzo dobre uzbrojenie. Szwecja dysponuje też liczącym się przemysłem zbrojeniowym. Jeśli złożymy to wszystko razem, to w rejonie północnej flanki NATO pojawia się poważne, a może nawet decydujące, w razie potencjalnego konfliktu umocnienie - zauważył.

- Pojawia się problem, na ile jako państwa natowskie możemy tolerować, żeby w środku systemu obronnego znalazła się taka "bomba" jak Kaliningrad. Powinniśmy się domagać demilitaryzacji Kaliningradu. Zakładam, że jeśli Rosja będzie miała rosnące kłopoty, jeśli chodzi o funkcjonowanie, jako państwo, a mieszkańcy Obwodu Kaliningradzkiego już czują skutki konfliktu, to będzie można postawić ofertę demilitaryzacji, a z drugiej strony umożliwienie rozwoju okręgu - powiedział były minister obrony.

Posłuchaj
24:14 PR24_mp3 2022_05_15-21-35-24.mp3 Romuald Szeremietiew o przystąpieniu Finlandii i Szwecji do NATO (Polskie Radio 24 / Północ - Południe)

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Gość audycji zaznaczył, że pozycja prezydenta Rosji słabnie w związku z sytuacją na Ukrainie. - Putin będzie coraz mniej komukolwiek zagrażał, zdaje się, że teraz zagrożone jest jego panowanie, biorąc pod uwagę to, co dzieje się na Kremlu, wokół niego, czy w służbach rosyjskich - dodał Romuald Szeremietiew.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Północ - Południe 

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: Romuald Szeremietiew

Data emisji: 15.05.2022

Godzina emisji: 21.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także