more_horiz

"Strategia całkowitej mobilizacji". Marcin Fronia o fińskiej koncepcji obrony

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 20:10
- W sytuacji potencjalnego konfliktu Finlandia jest przygotowana, tak szkoli swoich obywateli, by całe społeczeństwo mogło stanąć do walki - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Fronia - ekspert ds. skandynawskich (Nordeen Center) komentując starania Szwecji i Finladii o członkostwo w NATO.
Finlandia złożyła wniosek o członkostwo w NATO
Finlandia złożyła wniosek o członkostwo w NATO Foto: Shutterstock/Bumble Dee

Zarówno Szwecja, jak i Finlandia zamierzają przystąpić do NATO. Prezydent i premier Finlandii złożyli deklarację ws. gotowości państwa do wstąpienia do Sojuszu. Wkrótce w tej sprawie decyzję ma podjąć Szwecja.

Marcin Fronia komentował potencjał militarny i możliwości obronne Finlandii i Szwecji. - Bardzo ciekawa jest fińska strategia obrony, która praktycznie nie zmieniła się od czasów II wojny światowej, co jest skutkiem wojny zimowej ze Związkiem Radzieckim w 1939 r., która to spowodowała powszechną mobilizację całego społeczeństwa fińskiego (…). To się udało i zagwarantowało niepodległość Finlandii, która nie stała się radziecką republiką. Ta doktryna się nie zmieniła - stwierdził gość audycji.

- Każdy obywatel jest przeszkolony, na podstawie swoich kompetencji czy zawodu dostaje jakiś przydział. Strategia całkowitej mobilizacji wygląda w ten sposób, że rola każdego obywatela, zależnie od jego zasobów jest planowana wobec określonych działań, to rodzaj totalnej obrony cywilnej. W razie zagrożenia konfliktem osoby pozostające w rezerwie wracają na treningi czy szkolenia, mają przypisane role - wyjaśniał.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Ekspert przypominał, że dla krajów NATO progiem budżetowym, dotyczącym wydatków na obronność, jest poziom 2 proc. PKB. - Finlandia to kryterium spełnia, Szwecja jeszcze nie, co wynika z jej historii i doktryny neutralności - dodał ekspert, który zaznaczył także, że oba państwa od lat rozwijały współpracę z NATO. - W obecnej sytuacji wzrost poparcia społecznego w Finlandii i Szwecji dla wstąpienia do NATO jest oczywiście efektem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W obu krajach, co istotne dla tego procesu, ponad połowa społeczeństwa w obu krajach opowiada się za wstąpieniem do Sojuszu, daje to pełną legitymizację rządom obu krajów do przeprowadzenia tego procesu - dodał gość audycji.

Posłuchaj
24:31 PR24_mp3 2022_05_15-18-33-22.mp3 Marcin Fronia o przystąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: Marcin Fronia

Data emisji: 15.05.2022

Godzina emisji: 18.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także