more_horiz

Ekspert o ewentualnym poszerzeniu NATO o Finlandię i Szwecję: to musi dać do myślenia Putinowi

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 18:38
- Dopóki Rosja będzie zachowywać się tak agresywnie w stosunkach międzynarodowych to nie może liczyć na to, że ktokolwiek będzie przed nią się cofał. Należy cieszyć się z rozszerzenia NATO - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Wojtas z Wyższej Szkoły Bankowej. O ruchu Finlandii i Szwecji mówiła także dr Beata Górska-Winter z UW. 
Eksperci oceniają chęć wstąpienia do NATO Szwecji i Finlandii jako pozytywny znak
Eksperci oceniają chęć wstąpienia do NATO Szwecji i Finlandii jako pozytywny znakFoto: Alexandros Michailidis/shuuterstock

Prezydent Finlandii poinformował przywódcę Rosji o zamiarze przystąpienia jego kraju do NATO. Sauli Niinistö i Władimir Putin rozmawiali na ten temat telefonicznie z inicjatywy Helsinek. Jak tłumaczył Władimirowi Putinowi prezydent Niinistö, bezpieczeństwo jego kraju pogorszyły rosyjskie żądania gwarancji bezpieczeństwa, domaganie się przez Moskwę, aby pewne kraje nie wstępowały do NATO, a następnie inwazja na Ukrainę. Na wstąpienie do NATO ma być także zdecydowana Szwecja.

Jednoznaczna postawa wobec Rosji

Jarosław Wojtas podkreślił, że ruchy wykonywane przez kraje skandynawskie są naturalną konsekwencją dbania o swoje bezpieczeństwo. - Deklaracje Szwecji i Finlandii są jasnym potwierdzeniem jednoznacznej postawy tych państw wobec obecnych działań Rosji i ich wstąpienie do NATO jest czymś naturalnym. Zwiększy to bezpieczeństwo zarówno tych krajów jak i całego bloku zachodniego - powiedział.

- Dopóki Rosja będzie zachowywać się tak agresywnie w stosunkach międzynarodowych to nie może liczyć na to, że ktokolwiek będzie przed nią się cofał. Należy cieszyć się z rozszerzenia NATO. To musi dać do myślenia Putinowi - dodał.

Dr Beata Górska-Winter powiedziała, że telefon prezydenta Finlandii do Władimira Putina jest dla niego legitymizacją. - Telefon do Rosji jest kolejnym ruchem przedstawiciela zachodniego państwa, który jest dla mnie niezrozumiały. Nie mogę sama sobie odpowiedzieć dlaczego z każdą decyzją dzwoni się do Putina. Wystarczyłoby ogłoszenie tego w prasie - powiedziała.

- Dzwoniąc do niego zawsze daje się pewien rodzaj legitymizacji, której Rosja od dawna nie powinna mieć. Mieliśmy z tym do czynienia na długo przed wojną. Przywiązywanie jednak wagi do tego, żeby poinformował prezydenta Rosji o czymś w obecnej sytuacji jest złym nawykiem - dodała.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

Zapraszamy do wysłuchania obu rozmów

Posłuchaj
23:33 PR24_mp3 2022_05_14-17-06-19.mp3 Jarosław Wojtas o poszerzeniu NATO (Gość PR24)

Posłuchaj
24:10 PR24_mp3 2022_05_14-18-05-43.mp3 Dr Beata Górska-Winter o działaniach Finlandii (Gość PR24)

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadził: Tadeusz Płużański, Mateusz Drozda

Gość: Jarosław Wojtas (Wyższa Szkoła Bankowa), dr Beata Górska-Winter (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 14.05.2022

Godzina emisji: 17.06; 18.06

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem