more_horiz

Prof. Andrzej Gil: opozycja nie ma jednego lidera

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 09:35
- Gdyby po powrocie do Polski Donald Tusk rzeczywiście stał się niekwestionowanym liderem opozycji, człowiekiem, który łączy doświadczenie europejskie z tym, co potrzebne w Polsce, gdyby miał ciekawy projekt polityczny, nie byłoby problemu, wszyscy uznaliby jego autorytet, nawet ci, którzy mają swoje ambicje polityczne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, historyk (KUL).

W poniedziałek wieczorem w Jachrance koło Warszawy zebrał się na wyjazdowym posiedzeniu klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej. Jego głównym punktem było wystąpienie Donalda Tuska, który opowiedział się za jedną listą całej opozycji w wyborach parlamentarnych.

Prof. Andrzej Gil komentował ideę startu wszystkich ugrupowań opozycyjnych z jednej listy wyborczej. - Niektórzy chcą takiej listy, uważają, że zsumowanie procentów uzyskiwanych w sondażach da przewagę. Teoretycznie jest to możliwe. Z kolei niektórzy na lewicy nie chcą takiej listy, uważają, że jako wyraźna osobowość polityczna uzyskają wynik, który zagwarantuje im wpływ na sprawy w państwie. Przykład węgierski pokazuje, że nawet jeśli powstanie koalicja ze wszystkich sił opozycyjnych wobec partii rządzącej, to może ona przegrać - przypominał.

- Donald Tusk nie stał się jednak takim niekwestionowanym przywódcą, nie potrafił nawiązać dialogu ze społeczeństwem, przedstawić jasnej sensownej wizji tego, co chce, stał się klasycznym anty-PiS. Stąd kwestionowanie jego przywództwa politycznego na opozycji i próba stworzenia przeciwwagi. Opozycja nie ma jednego lidera, jest ich wielu, każdy chce przewodzić, stawiać swoje propozycje - dodał gość audycji.

Posłuchaj
08:48 PR24_mp3 2022_05_24-07-49-09.mp3 Prof. Andrzej Gil o wspólnej liście wyborczej opozycji (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Zjednoczona Prawica (37 proc.). Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 27 proc. badanych, Polska 2050 zdobyłaby 9 proc., a Lewica 8 proc. - wynika z sondażu IBRIS opublikowanego we wtorkowej "Rzeczpospolitej".

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: prof. Andrzej Gil

Data emisji: 24.05.2022

Godzina emisji: 7.49

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem