more_horiz

Kadyrow grozi Polsce. Jan Parys: rosyjska propaganda tylko utwierdza nasz patriotyzm

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 16:15
- Jesteśmy przyzwyczajeni do antypolskiej propagandy ze strony Rosji, ona tylko utwierdza Polaków w konieczności budowania wspólnoty atlantyckiej i wzmacniania obronności - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Parys, b. minister obrony narodowej, odnosząc się do słów Romana Kadyrowa, szefa Republiki Czeczeńskiej.
Jan Parys
Jan ParysFoto: PR24

Ramzan Kadyrow w nagraniu wideo zagroził tym, że "po Ukrainie, jeśli pojawi się rozkaz, w sześć sekund pokażemy Polsce, na co nas stać". Zażądał także przeprosin "za sytuację z ambasadorem Rosji". "Nie zostawimy tego bez odpowiedzi" - podkreślił, nawiązując do incydentu z Siergiejem Andriejewem, oblanym 9 maja w Warszawie czerwoną farbą.

Jan Parys komentował wypowiedzi rosyjskich polityków grożących Polsce. - Polacy pamiętają, co ich spotykało ze strony Rosji w ciągu XIX czy XX w. Rosyjska propaganda nikogo nie przerazi, ona raczej utwierdza nasz patriotyzm, w przeciwieństwie do tego, jak reagują na takie ataki w innych krajach zachodnich, w Niemczech czy we Francji. Tam niektórzy są rzeczywiście przestraszeni i zaczynają rozważać, co robić, by nie drażnić Putina, co zrobić, by mu ustąpić, bo jeśli się tego nie zrobi, to może on zrzucić bombę atomową itd. Polska jest na to impregnowana, podobnie jak Finlandia, ma takie doświadczenia z Rosją, że rosyjska propaganda jest u nas nieskuteczna, jest błędna - stwierdził.

- Jeżeli chodzi o Polskę, to skuteczną polityką rosyjską byłaby polityka manifestowania życzliwości i przyjaźni, a nie straszenia. W Polsce zawsze były popularne poglądy, że dobre relacje z Rosją umożliwiają rozwój gospodarczy, że można z nią współpracować. Gdyby Rosja prowadziła "politykę uśmiechów", to jej propaganda byłaby w naszym kraju znacznie bardziej skuteczna, tymczasem prowadzi politykę brutalnych ataków i moim zdaniem w żadnej poważnej grupie społecznej nie ma swoich zwolenników - dodał.

Posłuchaj
21:56 PR24_mp3 2022_05_26-15-07-42.mp3 Jan Parys o rosyjskiej propagandzie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Gość audycji odniósł się także do wypowiedzi niektórych polityków zachodnich apelujących o zakończenie wojny na Ukrainie, nawet kosztem strat terytorialnych tego kraju. - Jeżeli idzie o państwa zachodnie, to klasycznym przykładem naiwnego podejścia do Rosji były wyrażone ostatnio poglądy Henry'ego Kissingera w Davos (…), jego poglądy, że Rosja może gwarantować pokój i stabilność w Europie, są całkowicie fałszywe. Rosja od paru lat jest czynnikiem destabilizującym Europę, który doprowadza do wojen i agresji, czasem sama, czasem do spółki z Niemcami (…). Zwolennicy jego postawy głęboko się mylą i nie znają historii i polityki zagranicznej Rosji - ocenił.

Zobacz także:

Wołodymyr Zełenski określił jako "rozczarowujące" wystąpienia polityków podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. W szczególności skrytykował byłego szefa amerykańskiej dyplomacji Henry'ego Kissingera, który powiedział, że Ukraina, jeśli chce osiągnąć pokój, powinna oddać Rosji część swojego terytorium.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Jan Parys

Data emisji: 26.05.2022

Godzina emisji: 15.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem