more_horiz

Środki z KPO dla Polski. Sławomir Jastrzębowski: nie jest w interesie Niemiec, aby je nam przyznano

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 15:17
- Wszyscy doskonale wiedzą, że w interesie Niemiec nie jest to, żeby Polska szybko otrzymała środki z KPO. Stosowana jest metoda "głodzenia Polski" - powiedział w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski z Salonu 24. Gośćmi audycji byli także publicyści: Wojciech Reszczyński i Andrzej Rafał Potocki.
Zdaniem Sławomira Jastrzębowskiego pieniądze z KPO dla Polski nie są pewne
Zdaniem Sławomira Jastrzębowskiego pieniądze z KPO dla Polski nie są pewneFoto: carlo deviti/shutterstock

W czwartek w Sejmie odbyło się głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Za przyjęciem dokumentu głosowało 224 posłów, przeciwko 231. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka stosunkiem głosów 16:14 zarekomendowała odrzucenie wniosku.

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej

Wojciech Reszczyński podkreślił, że Zbigniew Ziobro zaprezentował się podczas debaty nad jego odwołaniem, z bardzo dobrej strony. - Słuchałem wystąpienia Zbigniewa Ziobro i bardzo dobrze przygotował się do tego wystąpienia. Pomysł z wotum nieufności ma dwa końce. Opozycja liczy na to, że może uda zaskoczyć się rządzących - powiedział.

- Jednak z drugiej strony jest to także okazja do przypomnienia swojej polityki i przedstawienia swoich osiągnięć. Bardzo dobrze zrobił to pan Ziobro - dodał.

Głównym elementem zarzucanym ministrowi sprawiedliwości była reforma sądownictwa. Rządzący zdecydowali się na kompromis z UE. Zdaniem Rafała Potockiego nie daje to jednak gwarancji uzyskania pieniędzy z KPO. - Do wyboru przy reformie sądownictwa były dwie opcje. Pierwsza polegała na tym, żeby kontynuować spór z UE, a druga zakładała możliwość kompromisu. Pytanie, czy cena likwidacji Izby Dyscyplinarnej nie jest zbyt wysoka - ocenił.

- Dyskusja na ten temat toczy się nawet wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Izbie Dyscyplinarnej daleko było do ideału i wzbudzały wątpliwości we wszystkich środowiskach - zaznaczył.

Sławomir Jastrzębowski krytycznie ocenia postępowanie UE i możliwość uzyskania środków z KPO nawet w przypadku likwidacji Izby Dyscyplinarnej. - Nie mamy na razie środków z KPO i to jest fakt. 2 czerwca ma przyjechać do Polski Ursula von der Leyen i ma ogłosić przyznanie tych pieniędzy. Pewne jest to, że możemy być ich pewni, kiedy pojawią się na koncie - powiedział.

- Wszyscy doskonale wiedzą, że w interesie Niemiec nie jest to, żeby Polska szybko otrzymała te środki. Stosowana jest metoda "głodzenia Polski" - ocenił.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
47:48 PR24_mp3 2022_05_28-14-06-43.mp3 Wojciech Reszczyński, Andrzej Rafał Potocki i Sławomir Jastrzębowski m.in. o reformie wymiaru sprawiedliwości (Temat dnia)

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Goście: Wojciech Reszczyński (publicysta), Andrzej Rafał Potocki (Sieci), Sławomir Jastrzębowski (Salon24)
Data emisji: 28.05.2022
Godzina emisji: 14.07

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem