more_horiz

"To już siódmy wniosek opozycji w tej sprawie, najsłabszy ". Wójcik o wotum nieufności dla ministra Ziobro

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 16:00
- Merytorycznie została zmiażdżona, nie miała nic do powiedzenia. Każde kolejne wotum i wniosek są coraz słabsze - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik, minister członek Rady Ministrów i wiceprezes Solidarnej Polski. Opozycji nie udało się odwołać ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. 
Michał Wójcik
Michał WójcikFoto: PR24

Głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro odbyło się w czwartek. Za było 224 posłów, przeciwko - 231, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka stosunkiem głosów 16:14 zarekomendowała odrzucenie wniosku.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że należało się spodziewać takiego wyniku głosowania. - To był już siódmy wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Mam wrażenie, że opozycja bezmyślenie je składa, jest skłócona i podzielona. Merytorycznie została zmiażdżona, nie miała nic do powiedzenia. Każde kolejne wotum i wniosek jest coraz słabszy - powiedział Michał Wójcik. 

Czytaj także:

Jego zdaniem wota nieufności są też okazją do tego, by pokazać działania Zjednoczonej Prawicy i Ministerstwa Sprawiedliwości. - Na co dzień nie da się przedstawić kilkudziesięciu ustaw. Przypomnieliśmy ustawę dotyczącą wyłudzeń VAT, walkę z mafią lekową i dopalaczową, walkę o dzieci, sprawy gospodarcze, procedurę cywilną i karną. W szczegółach przedstawialiśmy dane dotyczące przewlekłości postępowań. Opozycja nie potrafiła tego zakwestionować. Rok do roku postępowania przyspieszyły o dwa miesiące. Takie są pierwsze efekty reformy w zakresie procedury cywilnej i karnej. Poruszyliśmy też kwestię funduszu sprawiedliwości. W całej Polsce powstało już ponad 300 ośrodków, gdzie bezpłatnie świadczona jest pomoc prawna. Dziś na taką pomoc wydaje się 120 mln złotych rocznie, a kilka lat temu było to zaledwie 1,5 mln złotych - tłumaczył były wiceminister sprawiedliwości. 

Posłuchaj
23:30 PR24 2022_05_28-15-06-15.mp3 Minister Michał Wójcik gościem Tadeusza Płużańskiego (Temat dnia/Gość PR24)

 

Wniosek o odwołanie Zbigniewa Ziobro złożyli 11 maja posłowie: KO, Lewicy, KP-PSL oraz Polski 2050. Inicjatorzy wniosku oskarżali ministra o degradację polskiego wymiaru sprawiedliwości, konflikt z Unią Europejską i blokadę środków europejskich.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Michał Wójcik (minister członek Rady Ministrów, Solidarna Polska)

Data emisji: 28.05.2022

Godzina: 15.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także