more_horiz

Otwarcie Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie. Dr Zarzecki: chcemy opowiadać o Polsce jako o kraju nadziei

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 15:49
- Nie chcemy, aby Polska była pojmowana jako wielkie cmentarzysko, jako ofiara tyrani, ofiara komunizmu. Chcemy opowiadać o Polsce jako o kraju nadziei, który potrafił się w tym mrocznym okresie zmobilizować - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 dr Marcin Zarzecki (prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej).
W Waszyngtonie oficjalnie zostanie otwarte Muzeum Ofiar Komunizmu
W Waszyngtonie oficjalnie zostanie otwarte Muzeum Ofiar KomunizmuFoto: vocmuseum.org

W środę w Waszyngtonie oficjalnie zostanie otwarte Muzeum Ofiar Komunizmu. Zlokalizowana w centrum stolicy Stanów Zjednoczonych instytucja upamiętnia ponad 100 milionów ofiar tego totalitarnego systemu. Powstanie muzeum było możliwe dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej.

Przebywający w Waszyngtonie prezes zarządu dr Marcin Zarzecki powiedział Polskiemu Radiu 24, że Polska Fundacja Narodowa zaangażowała się w projekt w ramach swoich celów statutowych, wśród których znajdują się między innymi: działalność o charakterze edukacyjnym i historycznym, a także promocja polskiej kultury, dziedzictwa narodowego oraz historii.

- Stąd oczywistym wnioskiem i konsekwencją tego była udana próba zbudowania - w kooperacji z innymi - instytucji muzealnej, która będzie reflektorem w ramach opowieści o polskiej historii, doświadczeniach związanych z totalitaryzmem, ale też będzie ostrzegała przed tym, aby komunizm -nawet w formach bardziej zminimalizowanych - nie zaistniał, nie powtórzył się i nie czynił nadal zła społecznego - wyjaśnił.

Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie

Gość audycji dodał, że Polska Fundacja Narodowa jest głównym fundatorem Muzeum Ofiar Komunizmu. - Zadeklarowaliśmy 10 mln dolarów na to przedsięwzięcie. Wydatki zostały rozpisane na kilka lat. Nasi węgierscy partnerzy przeznaczyli na ten cel odpowiednio mniejszą kwotę - wskazał.

Dr Marcin Zarzecki podkreślił, że zadbano o to, "aby wyimki polskiej historii i polskiej walki z komunizmem w jak największym stopniu były elementami stałej ekspozycji muzeum". - Aby także w ramach programu badawczego tego muzeum znalazły się badania ściśle związane z komunizmem, który dział się w Polsce. Ale także z tym, jak Polska sobie poprzez niesamowity, masowych ruch jakim była Solidarność, poradziła z komunizmem - dodał.

Gość audycji zaznaczył, że pomysłodawcy "paradoksalnie nie chcą młodym Amerykanom opowiadać o Polsce z perspektywy martyrologicznej". - Nie chcemy, aby Polska była pojmowana jako wielkie cmentarzysko, jako ofiara tyrani, ofiara komunizmu. Chcemy opowiadać o Polsce jako o kraju nadziei, który potrafił się w tym mrocznym okresie zmobilizować. To jest piękne przesłanie i Polska pełni w nim rzeczywiście tę funkcję Dawida walczącego z Goliatem - powiedział.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
05:55 PR24_mp3 2022_06_08-15-06-58.mp3 Dr Marcin Zarzecki: w Muzeum Ofiar Komunizmu chcemy opowiadać o Polsce jako o kraju nadziei ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Marek Wałkuski

Gość: dr Marcin Zarzecki (prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej)

Data emisji: 08.06.2022

Godzina emisji: 15.08

ng

Zobacz także

Zobacz także