more_horiz

"Nie ma prostych rozwiązań". Prof. Modzelewski o sytuacji gospodarczej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 14:37
- Szukamy prostych odpowiedzi i reakcji na ten stan rzeczy, ale tutaj żadnych prostych i jednolitych działań nie ma - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych. Odniósł się tym samym do wzrostu cen i problemów związanych z inflacją.
Prof. Witold Modzelewski
Prof. Witold ModzelewskiFoto: PR24

W połowie czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, która m.in. obniża dolną stawkę PIT z 17 proc. do 12 proc. Większość zmian zacznie obowiązywać od 1 lipca i będzie stosowana do rozliczenia dochodów za cały 2022 r. i kolejne lata podatkowe. Według danych resortu finansów na obniżce stawki PIT skorzysta 13 mln podatników, a w kieszeniach wszystkich podatników pozostanie 15 mld zł rocznie. Nadal jednak problemem pozostaje wysoka inflacja i zdecydowany wzrost cen. 

Rozwiązania problemów

Prof. Witold Modzelewski podkreślił, że obecną sytuację trudno było przewidzieć ze względu na wydarzenia, z jakimi mamy do czynienia. Jego zdaniem do problemu należy podejść punktowo. - 2022 rok jest okresem całkowitych zaskoczeń. Jest to zupełnie nowa jakość. Szukamy prostych odpowiedzi i reakcji na ten stan rzeczy, ale tutaj żadnych prostych i jednolitych działań nie ma - powiedział.

- Trzeba zająć się konkretnymi problemami i podjąć działania selektywne. Będą one inne dla każdego segmentu - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się także do instytucji, które korzystają na obecnej sytuacji. - W momencie, w którym powstają trudności z pokryciem bieżących wydatków przez konsumentów, zarabiać będą instytucje parabankowe, zajmujące się działalnością pożyczkową. Ona wypełnia lukę zapotrzebowania na pieniądz na bieżące wydatki - ocenił.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
21:35 PR24_mp3 2022_06_24-14-07-44.mp3 Prof. Witold Modzelewski o sytuacji gospodarczej w Polsce (Gość PR24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Witold Modzelewski (prezes Instytutu Studiów Podatkowych)

Data emisji: 24.06.2022

Godzina: 14:07 

dz

Zobacz także

Zobacz także