Wyrok Roe vs. Wade unieważniony. Dr Kwiatkowski: to orzeczenie było od podstaw wadliwe
- Sąd Najwyższy USA w piątek podkreślił to, iż orzeczenie z 1973 r. było wadliwe od podstaw. Dodatkowo ta decyzja pokazała, że nie jest to super precedens - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Kwiatkowski, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
2022-06-26, 09:28
W piątek Sąd Najwyższy USA orzekł, że amerykańska konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji. Sąd odwrócił tym samym dotychczasowy stan prawny obowiązujący od 1973 roku w wyniku precedensowej decyzji w sprawie Roe przeciwko Wade.
Stanowisko amerykańskiego sądu w Polskim Radiu 24 skomentował dr Wojciech Kwiatkowski, który powiedział, że istotą orzeczenia było uznanie, iż aborcja nie jest konstytucyjnym prawem kobiety, a tym samym to stany mają prawo decydować w tej kwestii. - Tak zresztą stanowi 10. nowela do konstytucji, która wprowadza domniemanie kompetencji na rzecz poszczególnych stanów - powiedział.
Dodał, że w związku z tym Sąd Najwyższy w piątek podkreślił to, iż "orzeczenie z 1973 roku było wadliwe od podstaw". - Dodatkowo ta decyzja pokazała, że nie jest to super precedens - powiedział.
Podkreślił, że to orzeczenie było kulminacją rewolucji seksualnej w Stanach Zjednoczonych z lat 60. oraz 70. i musi być odczytywane razem z kilkoma innymi orzeczeniami.
REKLAMA
Orzeczenie z 1973 r.
Wyjaśnił również, jak to się stało, że orzeczenie z 1973 r. zostało przyjęte. - Wcześniej obowiązywał taki model, że każdy stan regulował w ramach swoich kompetencji kwestie związane z aborcją. Obowiązywała zasada, która mówiła, że można dokonać aborcji w sytuacji, jeżeli dziecko było konsekwencją gwałtu, jeżeli ma patologiczne zmiany albo było zagrożeniem dla zdrowia lub życia matki - powiedział.
- Tak więc przechodząc już do samego orzeczenia: pomijając pewien nieprawdziwy stan faktyczny, który Sąd Najwyższy przyjął i analizował, to oparł on to orzeczenie na 14. noweli do konstytucji, która gwarantuje, że żaden stan nie może pozbawić nikogo życia, wolności, własności bez odpowiedniej procedury prawnej - wyjaśnił.
- Jak widać, nie ma tam słowa o aborcji. A sąd to orzeczenie oparł na niezapisanej części tej noweli, zgodnie z którą istnieją też inne prawa, które są wynikową innych postanowień konstytucji - dodał i zaznaczył, że Sąd Najwyższy oparł swój ówczesny wyrok na "prawie do prywatności".
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: W. Molak
Gość: dr Wojciech Kwiatkowski, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
REKLAMA
Data emisji: 26.06.2022
Godzina emisji: 08.37
nj
Polecane
REKLAMA