more_horiz

Filmy w technice malarskiej. Karolina Michałowska: zanurzenie się w twórczość artysty

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2022 14:45
Trwają prace nad filmem "Chłopi", który zostanie zrealizowany w technice animacji malarskiej. Tej samej, która była wykorzystana przy produkcji filmu "Twój Vincent". O metodach wykorzystywanych przy tworzeniu tego rodzaju filmów mówiła Karolina Michałowska, malarka, historyk sztuki.
Prace na filmem Chłopi
Prace na filmem "Chłopi"Foto: fb.com/breakthrufilms

Po sukcesie filmu "Twój Vincent", który cieszył się olbrzymim zainteresowaniem na całym świecie, po "Chłopów" Władysława Reymonta sięga Dorota Kobiela.

Malarka Karolina Michałowska mówiła o produkcji "Twojego Vincenta", pierwszego pełnometrażowego filmu fabularnego zrealizowanego techniką animacji obrazów olejnych. - Przy filmie pracowało 125 malarzy z całego świata, przy produkcji spędziłam 7 miesięcy (…), każdy malował przydzieloną sobie scenę z filmu. Wszystkie były malowane olejną farbą na drewnianym podkładzie, 7 miesięcy pracy złożyło się na mniej niż minutę filmu. Po wykonaniu jednej klatki farbą trzeba było wykonać jej zdjęcie aparatem umieszczonym na stelażu nad głową, a następnie zdjąć tę nałożoną warstwę i namalować jeszcze raz to samo, ale np. przesunięte 2 mm w lewo i ponownie wykonać zdjęcie - wyjaśniała.

- To było zanurzenie się w twórczość Vincenta w sposób, którego chyba nie da się uzyskać, oglądając jego dzieła na żywo, tu relacja z malarzem była bardzo bliska, człowiek przez kilka miesięcy starał się podrobić jego osobowość twórczą - mówiła Karolina Michałowska.

Czytaj także:

Posłuchaj
09:46 PR24_mp3 2022_06_26-08-07-15.mp3 Karolina Michałowska o filmach realizowanych w technice malarskiej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Maja Kluczyńska

Gość: Karolina Michałowska

Data emisji: 26.06.2022

Godzina emisji: 08.07

PR24/ka


Zobacz także

Zobacz także