W poniedziałek 20 czerwca po raz pierwszy w historii obchodziliśmy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Z okazji nowego święta państwowego przed Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach odbył się Apel Pamięci, złożono wieńce i oddano salwę honorową na cześć powstańców. W Polskim Radiu 24 o wydarzeniu mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Jabłonka.
"Powstania śląskie dowiodły wierności Śląska"
Gość PR24 podkreślił, że powstania śląskie i święto je upamiętniające to przede wszystkim upamiętnienie wierności Śląska. Ten bowiem odpadł od Korony Polskiej za czasów Kazimierza Wielkiego, czyli w połowie XIV wieku. Równocześnie - podkreślił historyk - Piastowie żyli na Śląsku do końca XVII wieku, jednak obszar ten już nigdy nie wszedł w skład Królestwa Polskiego.
I - jak wyjaśnił dr Krzysztof Jabłonka - Wiosna Ludów była przebudzeniem, które sprawiło, że ludzie zaczęli odwoływać się do swojej narodowości. Wówczas okazało się, że na Śląsku - całkiem niespodziewanie - jest bardzo dużo Polaków.
- Okazało się, że na Śląsku jest ogromna populacja mówiąca językiem polskim, a co ważniejsze, zachowująca świadomość polskości. To to, czego brakło na Warmii i Mazurach, głównie na Mazurach, bo na Warmii raczej się jeszcze uchowało poczucie przynależności - zaznaczył.
Podkreślił, że droga Ślązaków do Polski była gorzka, ale też chwalebna.
Czytaj również:
Więcej w nagraniu.
20:19 PR24_mp3 2022_06_26-14-06-26_Jabłonka.mp3 Krzysztof Jabłonka o powstaniach śląskich ("Temat dnia / Gość PR24")
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: dr Krzysztof Jabłonka (historyk, dyplomata)
Data emisji: 26.06.2022
Godzina emisji: 14.06
PR24/jmo