more_horiz

Światowe Forum Miejskie. Kwieciński: to pierwsze tego typu wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 18:26
- Zamarzyło nam się, żeby największa impreza rozwojowa - bo taką jest Forum Miejskie - odbyła się w Polsce. Nigdy wcześniej takie wydarzenie nie było organizowane w krajach Europy Środkowo-Wschodniej - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao, inicjator zorganizowania Światowego Forum Miejskiego w Polsce. 
Jerzy Kwieciński
Jerzy KwiecińskiFoto: PR24

Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum - WUF) to organizowana co dwa lata pod egidą ONZ konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie. Hasło tegorocznego forum to "Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości". Pomysłodawcą zorganizowania forum w Polsce był gość Polskiego Radia 24 Jerzy Kwieciński. 

Forum pierwszy raz w kraju Europy Środkowo-Wschodniej

- Zamarzyło nam się, żeby największa impreza rozwojowa - bo taką jest Forum Miejskie - odbyła się w Polsce. Zaczęliśmy o tym myśleć 4-5 lat temu. Nigdy wcześniej takie wydarzenie nie było organizowane w krajach Europy Środkowo-Wschodniej - przypomniał.

Dodał, że w rywalizacji o siedzibę forum Katowice wygrały m.in. z niemieckim Dortmundem czy rosyjskim Petersburgiem. - Katowice są przykładem świetnej transformacji, która jeszcze nie została zakończona - powiedział. 

Światowe Forum Miejskie to najważniejsze globalne wydarzenie dotyczące polityki, transformacji i rozwoju miast. Uczestnicy omawiają takie tematy, jak: zielona przyszłość miast, innowacje i technologie, planowanie i zarządzanie, przyszłość gospodarki i finansów miejskich, ale nie tylko.

Wydarzenie odbywa się w nadzwyczajnym momencie - podczas klimatycznego stanu zagrożenia, po pandemii i w trakcie wojny na Ukrainie. Z tego względu, jak mówiła dyrektor wykonawcza agendy ONZ do spraw urbanizacji i osiedli miejskich - UN-Habitat - Maimunah Mohd Sharif, program tegorocznego forum spaja nadzwyczajne tematy dyskusji - to między innymi kwestie dotyczące uchodźców, kryzysu klimatycznego, pandemii i społecznych napięć.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
10:29 _PR24_AAC 2022_06_28-17-49-03.mp3 Jerzy Kwieciński o Światowym Forum Miejskim w Katowicach (Temat dnia/Gość PR24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Jerzy Kwieciński (wiceprezes Banku Pekao S.A., b. minister rozwoju)

Data emisji: 28.06.2022

Godzina: 17.47

kp  

Zobacz także

Zobacz także