more_horiz

"Armia ukraińska niestety przegrywa wojnę o Donbas". Gen. Komornicki o sytuacji na froncie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 11:56
- Armia ukraińska broni każdego kawałka ziemi, który jest bardzo istotny z punktu widzenia gospodarki, przemysłu obronnego. To obszar także bardzo istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa i obrony Ukrainy - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Leon Komornicki.
gen. Leon Komornicki
gen. Leon KomornickiFoto: PR24

Jak wynika z informacji ukraińskiego Sztabu Generalnego w 127 dniu wojny (chodzi o czwartek) Rosjanie próbują otoczyć Lisiczańsk w obwodzie ługańskim. W obwodzie donieckim prowadzą ofensywę w kierunku Bachmutu, przygotowują też atak na Słowiańsk. W ciągu ostatniej doby trwały również walki na południu kraju.

Ciągła obrona przed Rosją

Gen. Leon Komornicki podkreślił, że Donbas jest bardzo istotnym elementem z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju. Stąd prowadzone są tam bardzo zażarte walki. - Wiadomości z Ukrainy są niepokojące dlatego, że toczy się w tej chwili krwawa bitwa o Donbas, którą niestety armia ukraińska przegrywa. Armia broni każdego kawałka ziemi, który jest bardzo istotny z punktu widzenia gospodarki, przemysłu obronnego. To obszar także bardzo istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa i obrony Ukrainy - ocenił.

- Stąd wynika ogromna waleczność. Ukraińcy przygotowali się do tej obrony bardzo dobrze. Wojna tam trwa od 2014 roku. Walka tam toczy się w bardzo bliskim kontakcie. Z uwagi na to zorganizowanie, Rosjanie musieli zmienić taktykę - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że przy zmasowanych atakach Rosjan, Ukraińcy są bezradni przy kończącej się amunicji i brakach w nowoczesnym sprzęcie. - Rosyjska armia w tej chwili stosuje metodę przełamywania obrony Ukraińców. Na wąskich odcinkach odbywa się to przez masowe użycie artylerii. Armia ukraińska z drugiej strony cierpi na niedostatek sprzętu. Wszystko się wyczerpuje - dodał.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
31:02 PR24_mp3 2022_07_01-11-10-46.mp3 Gen. Leon Komornicki o sytuacji na Ukrainie i bezpieczeństwie w Europie (Gość PR24)

***

Audycja: Temat dnia/ Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: gen. Leon Komornicki

Data emisji: 01.07.2022 r.

Godzina emisji: 11.10

dz

Zobacz także

Zobacz także