KE o praworządności w Polsce. Prof. Grabowska: ingerencja w polski system konstytucyjny
- Nasze podejście do tego raportu powinno być spokojne i ostrożne. Sam raport nie ma mocy prawnej, która czyniłaby Polsce krzywdę, niektórzy, którzy chcieliby nas ukarać, mogą ten raport wziąć jako podstawę, ale bezpośredniego przełożenia tu nie ma, co zresztą powiedział sam komisarz Didier Reinders - mówiła o raporcie Komisji Europejskiej dot. praworządności w Polsce prof. Genowefa Grabowska, ekspert ds. prawa międzynarodowego.
2022-07-14, 16:55
W opublikowanym w środę sprawozdaniu na temat praworządności w UE Komisja Europejska zaleca, aby w Polsce zostały rozdzielone funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
Prof. Genowefa Grabowska odniosła się do stwierdzeń zawartych w raporcie. - Komisja od trzech lat robi co roku takie przeglądy, ten jest wyjątkowy, bo po raz pierwszy zawiera zalecenia. Komisja Europejska nie ma tytułu, żeby zalecać państwom wprowadzanie jakichkolwiek zmian o charakterze konstytucyjnym. Stwierdzenie, że mamy rozdzielać funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, ma właśnie taki charakter - stwierdziła.
Gość audycji przypomniała, że funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego były wcześniej w Polsce połączone, co było przyczyną m.in. opóźnień w działaniach prokuratury. - Zmiana w przeciwnym kierunku nie nastąpiła na skutek czyjegoś widzimisię czy tego, by było więcej władzy w ręku jednego człowieka, ale była oparta na wcześniejszych doświadczeniach; skuteczność prokuratury była taka, a nie inna - zauważyła.
- W tej chwili zalecenie tego typu ze strony Komisji Europejskiej jest ewidentną ingerencją w polski system konstytucyjny, Komisja nie ma do tego prawa, nie może nakazywać i oczekiwać, że państwo tego typu zalecenie zrealizuje, nie może wyręczać polskiego parlamentu, który w tej materii ma decydujące zdanie - mówiła prof. Genowefa Grabowska.
REKLAMA
Posłuchaj
KE opublikowała swoją ocenę praworządności w krajach unijnych po raz trzeci, jednak po raz pierwszy dokument ten zawiera także zalecenia dla państw członkowskich. Zalecenia KE mają na celu zachęcenie państw unijnych do postępów w realizowaniu trwających lub planowanych reform.
W przypadku Polski jedna z rekomendacji brzmi: "Oddzielić funkcję ministra sprawiedliwości od funkcji prokuratora generalnego i zapewnić funkcjonalną niezależność prokuratury od rządu".
W rozdziale poświęconym Polsce KE wyraziła "poważne obawy związane z niezależnością polskiego sądownictwa" i przypomniała, że polski Trybunał Konstytucyjny "wydał kolejne orzeczenia bezpośrednio kwestionujące prymat prawa unijnego, przepisy traktatów UE i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka".
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Genowefa Grabowska
REKLAMA
Data emisji: 14.07.2022
Godzina emisji: 15.33
PR24/ka
Polecane
REKLAMA