more_horiz

Zmiany w ustawie o pieczy zastępczej. Wiceminister Socha wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 16:00
- Mamy ok. 70 tys. dzieci, które aktualnie przebywają w pieczy zastępczej - to jest 0,88 proc. wszystkich dzieci w Polsce. Pracujemy nad tym, żeby system był jak najbardziej wydolny - mówiła w Polskim Radiu 24 wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.
Barbara Socha
Barbara SochaFoto: PR24/Robert Bartosewicz

Zwiększenie minimalnej wysokości wynagrodzenia dla rodzin zastępczych oraz wprowadzenie zmian w zakresie urlopów dla rodziców adopcyjnych - m.in. takie rozwiązania przewiduje projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, którym zajął się Sejm.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej, która była gościem Polskiego Radia 24, podkreśliła, że "rząd pracuje nad tym, żeby system był jak najbardziej wydolny". - Żeby dzieci nie trafiały do placówek, do instytucji, tylko do rodzin zastępczych. A te, które mają już uregulowaną sytuację prawną i mogą być adoptowane - aby nastąpiło to jak najszybciej - tłumaczyła.

Domy dziecka w Polsce. Jakie są statystyki?

- Mamy ok. 70 tys. dzieci, które aktualnie przebywają w pieczy zastępczej - to jest 0,88 proc. wszystkich dzieci w Polsce. To jest odsetek, który spada, ale spada bardzo powoli - mówiła wiceszefowa resortu. - 16 tys. dzieci jest w placówkach, zwanych potocznie domami dziecka. Pozostała, liczniejsza grupa jest pod opieką rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka - dodała.

Czytaj także:

Posłuchaj
11:36 [PR24] PR24 (mp3) 22 lipiec 2022 15_18_27_for_media.mp3 Barbara Socha o nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Temat dnia/Gość PR24)

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadził: Antoni Trzmiel
Gość: Barbara Socha (wiceminister rodziny i polityki społecznej)
Data emisji: 22.07.2022
Godzina emisji: 15.18

pb

Zobacz także

Zobacz także