Kryzys energetyczny w Europie. Wiceminister klimatu i środowiska uspokaja: Polska jest zabezpieczona
- Jest zapewnione bezpieczeństwo jeżeli chodzi np. o rynek gazu. Tego nie mogą powiedzieć inne kraje europejskie. 11 krajów nie spełnia w tej chwili wymagań magazynowania gazu na poziomie 80 proc. - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, wiceminister klimatu i środowiska.
2022-07-26, 16:00
Osiągnięto porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie gazowego planu awaryjnego. Kompromisowe uzgodnienia osiągnęli ministrowie odpowiedzialni za energię 27 krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli - donosi Beata Płomecka, brukselska korespondentka Polskiego Radia. Porozumienie przewiduje dobrowolne redukcje zużycia gazu o 15 procent, które mają się zacząć od przyszłego miesiąca i potrwać do końca marca. Propozycja Komisji Europejskiej została złagodzona, bo nie ma obowiązkowych ograniczeń dla wszystkich krajów w przypadku ogłoszenia stanu alarmowego, kiedy będzie sroga zima i sytuacja się pogorszy. Jest bowiem wiele wyłączeń i odstępstw.
Solidarność w obliczu kryzysu
Anna Łukaszewska-Trzeciakowska powiedziała, że kryzys energetyczny będzie potężnym wyzwaniem i ważne jest, aby być solidarnym w tym specyficznym czasie. - To jest największy kryzys energetyczny od II wojny światowej. To nie jest moja opinia, ale wielu fachowców. Przygotowujemy się na różne scenariusze. Nie powinno zdarzyć się nic dobrego, jeżeli wykażemy się solidarnością i nie będziemy nakręcać rosyjskiej spirali paniki - powiedziała.
- Chodzi o solidarność na każdym możliwym poziomie. Apelujemy o nią w Europie, dla której jesteśmy przykładem jeżeli chodzi np. o kwestie pomocy Ukraińcom. Potrzeba także solidarności w naszych gospodarstwach domowych i odpowiedzialnego zużywania energii - dodała.
Gość Polskiego Radia 24 zapytana o bezpieczeństwo energetyczne Polski powiedziała, że nasz kraj postępował rozważnie i jest odpowiednio zabezpieczony. - Jest zapewnione bezpieczeństwo jeżeli chodzi np. o rynek gazu. Tego nie mogą powiedzieć inne kraje europejskie. 11 krajów nie spełnia w tej chwili wymagań magazynowania gazu na poziomie 80 proc. My mamy 100 proc. - zaznaczyła.
REKLAMA
- Mamy zdywersyfikowane kierunki dostaw, 1 października zdolność operacyjną osiągnie Baltic Pipe, mamy interkonektor z Litwą, Słowacją, mamy gazoporty. Mamy bezpieczeństwo energetyczne - dodała wiceminister.
- Jest porozumienie w UE ws. gazowego planu awaryjnego. Ministrowie osiągnęli kompromis
- Oszczędność zużycia gazu. Minister Moskwa: nowa propozycja KE nie narzuca Polsce żadnych redukcji
- "Potwierdza nasze przewidywania". Rzecznik KE o ograniczeniu przesyłu gazu z Rosji do Europy
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
REKLAMA
Gość: Anna Łukaszewska-Trzeciakowska (wiceminister klimatu i środowiska)
Data emisji: 26.07.2022
Godzina emisji: 15.09
dz
REKLAMA
Polecane
REKLAMA