more_horiz

Prof. Kleiber: musimy dalej pracować nad reformą wymiaru sprawiedliwości i udowadniać, że mamy rację

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 16:33
- Słabym punktem naszej sytuacji jest to, że reforma wymiaru sprawiedliwości nie okazała się dość skuteczna, musimy dalej nad nią pracować i przekonywać UE, że to co robimy to rozwiązania obowiązujące już w innych unijnych krajach - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, red. naczelny portalu wszystkoconajwazniejsze.pl.
Prof. Michał Kleiber
Prof. Michał Kleiber Foto: Polskie Radio 24

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że w relacjach z Unią Europejską państwo polskie wykazało maksimum dobrej woli i poszło na duże kompromisy. - Ale ustępstwa nic nie dały. Dalej cofać się nie możemy i nie mamy gdzie - mówił Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "Sieci". Jak powiedział, Unia nie wykonuje swoich obowiązków wobec Polski, nie przestrzega żadnych reguł. Do tych słów odniósł się gość PR24.

- Mam taką samą opinię na temat natury problemu jaki istnieje, natomiast użyłbym łagodniejszych sformułowań, trzeba prowadzić rozmowy do samego końca. Byłbym za tym, aby wywrzeć nacisk tak, by naszą obecność w Brukseli we wszystkich gremiach wzmocnić oraz wykazywać i udowadniać, że to my mamy rację, bo co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Byłbym daleki, by sugerować zakończenie rozmów, a już na pewno współpracy - wyjaśnił prof. Michał Kleiber.

"Pieniądze nam się należą"

Dodał, że w dzisiejszym zglobalizowanym świecie, przy tylu zagrożeniach, problemach i niebezpieczeństwach, Unia Europejska jest szansą na rozwój kraju, pod warunkiem iż uda nam się wynegocjować jej bardziej przychylniejsze stanowisko. - Mam wrażenie jednak, że sama szefowa Komisji dziś mówi trochę nieodpowiedzialnie, podejrzewam że mówi ona pod wpływem naszych życzliwych polityków opozycji, pieniądze z KPO nam się należą i wierzę iż dojedzie do szczęśliwego końca - powiedział gość PR24.

Prezes PiS powiedział w wywiadzie dla "Sieci", że "nie mamy powodów brać pod uwagę zastrzeżeń KE, które nie mają podstaw traktatowych i nie mają nic wspólnego z praworządnością. Odwrotnie, są ochroną łamania praworządności przez rozgrzanych politycznie sędziów, łamiących polskie ustawy, polską konstytucję". Dodał, że musimy wrócić do tematu reformy wymiaru sprawiedliwości.


Posłuchaj
17:52 _PR24_AAC 2022_08_08-15-12-18.mp3 Prof. Kleiber: musimy dalej pracować nad reformą wymiaru sprawiedliwości i udowadniać, że mamy rację ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Michał Kleiber (red. naczelny portalu wszystkoconajwazniejsze.pl)

Data emisji: 08.08.2022

Godzina: 15:12 


Zobacz także

Zobacz także