Reparacje wojenne. W jaki sposób liczono poniesione straty? Profesor Kłusek wyjaśnia

Zbliża się 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Dyrektor Instytutu Strat Wojennych prof. Mirosław Kłusek opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o tym, w jaki sposób kilkadziesiąt lat po wojnie można obliczać poniesione w jej wyniku straty. Jak wskazał, wyjaśnienie tej kwestii jest szczególnie ważne dla przeciętnych obywateli, którzy nie mają na co dzień do czynienia z archiwami.

2022-08-30, 11:47

Reparacje wojenne. W jaki sposób liczono poniesione straty? Profesor Kłusek wyjaśnia
W jaki sposób eksperci wyliczyli straty wojenne jakie poniosła Polska? Wyjaśnia współautor raportu. Foto: wikipedia, domena publiczna

Jak przypomniał prof. Mirosław Kłusek, skutki II wojny światowej są odczuwalne do dziś. - Kiedy część państw zachodnich mogła spokojnie tworzyć nowoczesne technologie, my musieliśmy przez wiele lat borykać się z odbudową tego, co było po prostu w gruzach. Bez jakiejkolwiek pomocy finansowej, a wręcz przeciwnie - byliśmy obciążeni dodatkowo pobytem wojsk sowieckich - zaznaczył.

Gość audycji dodał, że kiedy wojna chyliła się ku końcowi, na terenach, które tworzyły zaczątek nowej Polski, podjęto decyzję o tym, że należy wystawić rachunek okupantom za to, czego dokonali, uwzględniając zarówno zniszczenia materiale, jak i niematerialne.

Reparacje wojenne. W jaki sposób liczono straty?

- W 1944 roku powstał bardzo duży zespół, który do około 1950 roku pracował nad kompletowaniem danych na temat szkód i strat zadanych przez okupanta niemieckiego. Było to tak zwane Biuro Odszkodowań Wojennych. W proces zbierania danych było zaangażowanych około 20 tys. osób i spuścizną tej pracy jest bardzo obfity materiał archiwalny, można go liczyć nawet w kilometrach - wyjaśnił i podkreślił, że informacje były zbierane zarówno od osób fizycznych, jak i od różnych instytucji.

Profesor Mirosław Kłusek dodał ponadto, że bardzo często zapomina się o tym, że obecne granice Polski to tylko część ziem, które należały do II RP. - W skład Polski Ludowej - czyli tej, która zaczęła funkcjonować po 1945 roku - weszły tak zwane ziemie dawne oraz ziemie północne i zachodnie, które zostały przyłączone do Polski po II wojnie światowej, czyli te tak zwane ziemie odzyskane. Ale straciliśmy bardzo duży obszar na wschodzie kraju, w sumie to około 78 tys. km kw. - przypomniał gość audycji.

REKLAMA

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Prof. Mirosław Kłusek o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 26:10
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: Temat dnia

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

REKLAMA

Gość: prof. Mirosław Kłusek (dyrektor Instytutu Strat Wojennych)

Data emisji: 30.08.2022 r.

Godzina: 10.33

ng

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej