"Dymitr" Fryderyka Schillera. Antoni Libera: Polacy marzyli, by historia znalazła się na kartach wielkich pisarzy
- Mamy rzecz na czasie, bo Schiller wskazywał na fakt, iż cała cywilizacja rosyjska stoi na kłamstwie, to główny element historii Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Libera, pisarz, tłumacz, reżyser teatralny, krytyk literacki.
2022-09-03, 18:11
Ostatnie, niedokończone dzieło Fryderyka Schillera z 1804 roku w nowym przekładzie Antoniego Libery opatrzone przedmową prof. Andrzeja Nowaka. "Dymitr" w literackim ujęciu niemieckiego romantyka poświęcony jest legendarnej mistyfikacji w dziejach Rosji. W opinii gościa PR24, swoją pracę przy owym dziele wykonał chętnie, a prof. Andrzej Nowak napisał wstęp.
"I rozdział na Wawelu"
- Profesor powiedział mi, że Polacy marzyli i marzą o tym, by chociaż część polskiej historii znalazła się na karatach tak wielkich pisarzy jak np. Szekspir. Mało jest o Polakach u Szekspira, a tutaj cały pierwszy rozdział dzieje się na Wawelu, występuje król Zygmunt III i sami polscy magnaci i senatorowie. Wreszcie Polacy będą usatysfakcjonowani, że polska historia będzie doceniona - powiedział Antoni Libera.
Dramat ukazuje wypadki z przełomu XVI i XVII wieku poprzez los Dymitra Samozwańca (1581–1606). Zdumiewa wiedza Schillera o historii Rosji i Polski tamtego czasu oraz znajomość relacji między dwoma narodami. Obraz sejmu walnego w Krakowie, podczas którego Dymitr wygłasza mowę i w którym uczestniczy znaczna część ówczesnej elity politycznej z królem Zygmuntem III na czele jest imponujący, z kolei scena między matką prawdziwego Dymitra a patriarchą Moskwy, nakłaniającym ją, aby wyparła się syna pokazuje, jak dawną praktyką w Rosji jest kłamstwo i zmuszanie podwładnych do składania fałszywych zeznań.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Antoni Libera (pisarz, tłumacz, reżyser teatralny, krytyk literacki)
Data emisji: 03.09.2022
Godzina: 16:36
REKLAMA
Polecane
REKLAMA