more_horiz

Będą ulgi energetyczne dla szkół wyższych. Rzymkowski: uczelniom trzeba pomóc

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 13:00
- Ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami, które mogłyby ulżyć uczelniom, jeżeli chodzi o koszty energii elektrycznej i ogrzewania - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki. Dodał także, że resort nie chce, by uczelnie przeszły na naukę zdalną z powodu problemów z ogrzewaniem. 
Wiceszef MEiN zapowiedział ulgi energetyczne dla uczelni
Wiceszef MEiN zapowiedział ulgi energetyczne dla uczelniFoto: Shutterstock/Tomasz Bidermann

W kraju i w Europie trwają przygotowania do trudnej zimy. Wszystko przez szybujące ceny energii elektrycznej. Niepokój o wystarczające środki na pokrycie rachunków dotyczy też placówek oświatowych. O to, czy polskim szkołom i uczelniom starczy pieniędzy na ogrzewanie, był pytany w Polskim Radiu 24 wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski. 

"Uczelniom trzeba pomóc"

- Ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami, które mogłyby ulżyć uczelniom, jeżeli chodzi o koszty energii elektrycznej i ogrzewania - zadeklarował polityk, przyznając, że "koszty są zatrważające". - Uczelniom trzeba pomóc. To nie jest fanaberia rektorów, tylko twarda rzeczywistość - dodał.

Dopytywany o to, czy uczelnie nie przejdą na nauczanie zdalne, Rzymkowski odpowiedział: "nasza pomoc jest także po to, by żaden senat uczelni czy rektor nie podpierał się tym, że nie jest w stanie pokryć kosztów energii, w związku z tym przechodzi na naukę zdalną". Dodał jednocześnie, że uczelnie mają autonomię, więc jeśli "jakiś rektor się uprze", to ministerstwo nie będzie w stanie nic z tym zrobić.

Posłuchaj
24:25 _PR24_AAC 2022_10_02-09-32-52.mp3 Wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski o ulgach energetycznych dla szkół wyższych (Temat dnia/Gość PR24)

Wiceszef MEiN: samorządy mają środki na ogrzewanie szkół

Wiceszef MEiN odniósł się także do sytuacji szkół powszechnych. Jak zaznaczył, w tym przypadku jednostką prowadzącą są samorządy, które "dostały już ponad 13,5 mld złotych, by np. mieć środki na ogrzewanie szkół powszechnych".

- Nie jest to dotacja celowa, można ją przeznaczyć na inne cele, ale rzecz w tym, że nie pozwolimy na to, by oszczędności były czynione kosztem szkół - podkreślił.

Czytaj także:

kp/kor

Zobacz także

Zobacz także