more_horiz

Gen. Polko: Putinowi w żaden sposób nie opłaca się użycie broni jądrowej

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 15:28
- Tak zwane referenda pokazują poziom absurdu i kłamstwa, którymi posługuje się Rosja. Putin uznał te tereny za rosyjskie, tyle że jeszcze nie wie, jakie są to tereny, ich granice nie zostały zdefiniowane. Szantaż nuklearny nie jest niczym nowym, tu rzeczywiście cieszy postawa Zachodu, który przyjął to spokojnie, a NATO przygotowuje już konkretną zapowiedź na takie czy inne scenariusze - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM.
Największy potencjał atomowy posiadają Rosja oraz Stany Zjednoczone
Największy potencjał atomowy posiadają Rosja oraz Stany Zjednoczone Foto: Twitter/Liveuamap

Administracja USA opracowuje odpowiedzi na szereg nuklearnych scenariuszy na Ukrainie, do których może posunąć się Rosja: od użycia taktycznej broni jądrowej, po atak na elektrownię atomową - podała w poniedziałek CNN. Według źródeł telewizji Putin jest pod presją nacjonalistów, choć nie ma jeszcze sygnałów świadczących o przygotowaniach do takiego ruchu.

Gen. Roman Polko odniósł się do możliwości użycia przez Rosję ładunków nuklearnych w konflikcie na Ukrainie. -  Patrząc zdroworozsądkowo, Putinowi w żaden sposób nie opłaca się użycie broni jądrowej. Nie tylko w sensie politycznym, ale i militarnym nic w ten sposób na polu walki nie osiągnie. Clausewitz mówił, że aby zwyciężyć wojnę, trzeba opanować teren, pokonać wrogie siły, złamać wolę walki. Użycie broni jądrowej to nie jest zdobycie terenu, tylko zniszczenie jakichś obszarów, wróg nie zostanie pokonany, ukraińskie siły są rozproszone, z pewnością natomiast zyskałby wrogów wśród państw, które dziś są neutralne czy nawet sympatyzują z Putinem. Morale i wola walki Ukraińców są zbyt silne i byłyby jeszcze większe, gdyby przekroczył tę barierę o charakterze cywilizacyjnym. Rozpętanie wojny nuklearnej to przyczynek do zniszczenia świata - zaznaczył gość audycji.

Posłuchaj
22:07 PR24_mp3 2022_10_04-13-07-29.mp3 Gen. Roman Polko o sytuacji na Ukrainie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

21 września prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację na wojnę z Ukrainą oraz zagroził "użyciem wszelkich środków", by bronić Rosji przed rzekomym zagrożeniem z Zachodu. Według ekspertów oznacza to możliwość użycia przez Rosję broni masowego rażenia.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Roman Polko

Data emisji: 4.10.2022

Godzina emisji: 13.07

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także