Premiera albumu "Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963". Kasprzyk: w nagraniach zaklęte są emocje tamtych lat

- Polskość definiuje się jako umiłowanie wolności. Wybrzmi to w dokumentach dźwiękowych, które wydaje Polskie Radio - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana odbyła się prezentacja albumu "Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963". 

2022-11-03, 12:47

Premiera albumu "Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963". Kasprzyk: w nagraniach zaklęte są emocje tamtych lat
Jan Józef Kasprzyk. Foto: PR24/AK

Zaprezentowany w czwartek 11 listopada album "Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963" to najnowsze wydawnictwo Polskiego Radia, z serii tożsamościowych albumów fonograficzno-ikonograficznych, które ukazuje się pod patronatem Rady Mediów Narodowych. Album tworzą dwie płyty CD oraz obszerny booklet. W warstwie fonograficznej pierwsza płyta CD przybliża dzieje Armii Krajowej za pośrednictwem archiwalnych nagrań słownych i muzycznych oraz sztuki radiowego "teatru wyobraźni". 

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że walka zbrojna o wolność, utraconą w związku agresją niemiecką i sowiecką w 1939 roku, zakończyła się dopiero w 1963 roku. - Wtedy poległ ostatni żołnierz niezłomny Józef Franczak "Laluś". Potem walka była kontynuowana przez opozycję antykomunistyczną do 1989 roku, ludzi Solidarności, KOR, ROPCiO i KPN. Formy się zmieniały, natomiast cel był ten sam - przywrócenie Polski do państw cieszących się wolnością i niepodległością. Inicjatywa Polskiego Radia powinna być przywitana z ogromnym uznaniem. Poprzez dźwięk zostanie przypomniana wspaniała, choć tragiczna historia walki o to, co jest najcenniejsze w życiu narodów i państw - powiedział Jan Józef Kasprzyk.     

Dodał, że album posiada nie tylko edukacyjny walor. - W nagraniach jak w relikwiach zaklęte są emocje tamtych lat, a dążenie do wolności i niepodległości wysuwa się wśród nich na plan pierwszy - podkreślił Jan Józef Kasprzyk

REKLAMA

Posłuchaj

Jan Józef Kasprzyk gościem Antoniego Trzmiela (Temat dnia/Gość PR24) 13:46
+
Dodaj do playlisty

Na drugiej płycie CD znajdują się obszerne fragmenty relacji z procesów pokazowych, które wytoczono w PRL żołnierzom podziemia niepodległościowego pod koniec lat 40. i 50. XX wieku.  Dzięki temu słuchacze będą mogli poznać koszmar stalinowskich trybunałów. - Będziemy mogli wsłuchać się w to, co stanowi nasze doświadczenie historyczne, które w XX wieku było tragiczne, ale jednocześnie bardzo chwalebne. Jest przykładem tego, jak nie udało się obcym siłom złamać ducha wolności, który wyróżnia Polaków wśród innych narodów. Polskość definiuje się jako umiłowanie wolności. Wybrzmi to w dokumentach dźwiękowych, które wydaje Polskie Radio -  tłumaczył szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wydawnictwa tożsamościowe Polskiego Radia 

Album "Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963". to kolejne wydawnictwo tożsamościowe Polskiego Radia. 30 września odbyła się prezentacja komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939", który opisuje działalność Polskiego Radia na początku II wojny światowej. 6 maja 2022 roku miała miejsce  premiera albumu "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku", zawierającego 93 spośród ok. 200 nagrań sprzed 83 lat. Rozpoczęto też wspieraną przez Instytut Pamięci Narodowej akcję poszukiwań zaginionej części dźwięków - "Gdzie jest czarny neseser?".

Działania Polskiego Radia wpisują się też w akcję #bezprzedawNIEnia - kampanię informacyjną poświęconą stratom wojennym, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej agresji rozpoczętej 1 września 1939 roku.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Jan Józef Kasprzyk

REKLAMA

Data emisji: 03.11.2022

Godzina emisji: 11.37

PR24/tj/koz/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej