Dr Tomasz Herudziński: o dzietności decydują czynniki moralne i kulturowe, nie pieniądze

- Fakt, że jako społeczeństwo wymieramy, mamy największe w perspektywie Europy problemy demograficzne, nie wydaje się kwestią drugoplanową, jest to sprawa zasadnicza - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Herudziński, socjolog (SGGW).

2022-11-09, 09:35

Dr Tomasz Herudziński: o dzietności decydują czynniki moralne i kulturowe, nie pieniądze
Według prognoz do 2050 roku z powodu niskiej dzietności liczba ludności Polski zmniejszy się o około 4,5 mln. . Foto: Shutterstock.com

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę podczas spotkania z mieszkańcami Ełku pytany był m.in. o dalsze wsparcie dla rodziny. Podkreślił, że PiS zamierza podtrzymać wszystkie dotychczasowe działania i podjąć kolejne w celu zwiększenia dzietności.

Dr Tomasz Herudziński zaznaczył, że niska dzietność w Polsce jest poważnym problemem. - Co więcej, to z tą sprawą PiS szedł do wyborów i do dziś postrzegany jest przez pryzmat programu 500+, którego wprawdzie efekty nie okazały się zgodne z oczekiwaniami, ale zwracały uwagę na problem niskiej dzietności Polaków - przypominał.

- Zasadniczą kwestią jest fakt, że to nie same pieniądze czy szczegóły pakietu socjalnego decydują o dzietności. Mamy do czynienia z problemem, który dotyka nie tylko społeczeństwo polskie, da się to określić za pomocą hasła "moralności społecznej", całym pakietem zachowań, norm i wartości, które leżą u podstaw dzietności poszczególnych społeczeństw. W historii społeczeństwa polskiego wskaźniki dzietności nie były zależne, a nawet były wprost odwrotnie proporcjonalne do zasobów Polaków. O tym, czy rodzimy dzieci, decydują czynniki moralne lub kulturowe, widać także zależność między religijnością a dzietnością - dodał socjolog.

Posłuchaj

Dr Tomasz Herudziński: o problemie niskiej dzietności w Polsce (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 9:02
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu podkreślił, że młode rodziny mają być wspierane poprzez budownictwo mieszkaniowe i inne zachęty materialne, które mają przełamywać "pewien opór kulturowy". Podkreślił, że Warszawa pomimo bogactwa jest terenem, na którym rodzi się stosunkowo mało dzieci. "Czyli to nie jest kwestia tylko materialna, to jest kwestia pewnego nastawienia ludzi, a w szczególności pań" - dodał.

"Jeżeli na przykład utrzyma się taki stan, że do 25 roku życia dziewczęta, młode kobiety, piją tyle samo co ich rówieśnicy, to dzieci nie będzie. Pamiętajcie, że mężczyzna, żeby popaść w alkoholizm, to musi pić nadmiernie przeciętnie przez 20 lat. Jeden krócej, drugi dłużej, bo to zależy od cech osobniczych, a kobieta tylko dwa" - zaznaczył.

Więcej w zapisie audycji

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Eliza Olczyk

REKLAMA

Gość: dr Tomasz Herudziński

Data emisji: 09.11.2022

Godzina emisji: 7.50

PR24/ka/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej