Kongres 590. Prof. Mączyńska: ludzkość coraz bardziej cierpi na osamotnienie

- Żyjemy w świecie, który coraz bardziej nas rozdziela. W okresie przesilenia cywilizacyjnego, z ery industrialnej przechodzimy do ery cyfrowej, której symbolem jest sztuczna inteligencja - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbieta Mączyńska. W Rzeszowie rozpoczęła się jesienna część VII edycji Kongresu 590 pod hasłem "Łączymy wszystkich". 

2022-11-17, 12:40

Kongres 590. Prof. Mączyńska: ludzkość coraz bardziej cierpi na osamotnienie

W trakcie dwudniowego wydarzenia zaplanowano blisko 30 debat poświęconych gospodarce, społeczeństwu i sprawom międzynarodowym, w tym wojnie na UkrainieJednym z głównych partnerów medialnych wydarzenia jest Polskie Radio 24.

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że żyjemy w "dość apokaliptycznych czasach". - Ludzkość dawno tego nie doświadczała. Nadal trwa pandemia, mamy wojnę i kryzys. Światełkiem w tunelu jest, że możemy się bezpośrednio spotkać i porozmawiać. Zwłaszcza, że ludzkość coraz bardziej cierpi na osamotnienie - powiedziała prof. Elżbieta Mączyńska. 

Jej zdaniem samotność się pogłębia. - Niedawno ukazała się książka brytyjskiej ekonomistki Noreeny Hertz o tym, że XXI wiek będzie czasem osamotnienia ludzi. To nie jest "love story", ale książka o ekonomicznych i społecznych następstwach samotności. Są one na tyle dotkliwe, że dwa kraje zdecydowały się na powołanie ministerstw samotności. Chodzi o samotność w wymiarze społecznym. Żyjemy w świecie, który coraz bardziej nas rozdziela. W okresie przesilenia cywilizacyjnego, z ery industrialnej przechodzimy do ery cyfrowej, której symbolem jest sztuczna inteligencja. W tych warunkach sztucznej inteligencji możemy miesiącami żyć nie wychodząc z domów, pracując, pobierając wynagrodzenia i robić zakupy - tłumaczyła prof. Mączyńska. 

Dodała, że należy przy tym rozgraniczyć samotność z wyboru od osamotnienia wymuszonego okolicznościami. - Jak pracujemy, jak się kontaktujemy i jak zaniedbujemy bezpośrednie relacje. Technologie cyfrowe są świetne, ale powinniśmy korzystać z nich z rozsądkiem, optymalnie. Technologia to narzędzie. Z technologią jak z narzędziem, można uratować wisielcowi życie lub zabić. Każda technologia ma jasne i ciemne strony - stwierdziła ekonomistka. 

REKLAMA


Posłuchaj

Prof. Elżbieta Mączyńska gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24) 13:00
+
Dodaj do playlisty

 

W kongresie, zorganizowanym tym razem na Uniwersytecie Rzeszowskim, będzie uczestniczył między innymi prezydent Andrzej Duda, który jest patronem honorowym konferencji. Z kolei spośród przedstawicieli rządu udział zapowiedzieli m.in. minister rodziny Marlena Maląg czy wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. W wydarzeniu uczestniczą także przedstawiciele obu izb parlamentu oraz menedżerowie zarządzający kluczowymi spółkami skarbu państwa.

Wieczorem o godzinie 20.00 w ramach kongresu odbędzie się Gala XX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Zaplanowano przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy.

>>> Kongres 590 - transmisje z wydarzenia <<<

REKLAMA

Nazwa Kongresu 590 pochodzi od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wprowadzone do obrotu w Polsce.


Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: prof. Elżbieta Mączyńska (prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego)

Data emisji: 17.11.2022

Godzina emisji: 9.35

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej