Zmiany ws. odbierania prawa jazdy za prędkość. Komentarz Łukasza Zboralskiego
- Trybunał Konstytucyjny zwraca uwagę, że obecne przepisy nie umożliwiają kierowcy wyrażenia niezgody na karę. Przy innych sprawach kierowca może powiedzieć, że nie zgadza się z oceną policjantów, wtedy sprawa jest kierowana do sądu - podkreślił w Polskim Radiu 24 Łukasz Zboralski z portalu Brd24.pl
2022-12-14, 14:50
- Wszyscy wskazywali od początku, że ten przepis miał pewne luki. Niektóre z nich załatano, na przykład taką jak automatyczne odbieranie uprawnień kierowcom karetek zarejestrowanym przez fotoradary - powiedział Łukasz Zboralski.
- Po pewnym czasie wskazywano, że jeśli jest to szybki tryb administracyjny - i słusznie, bo po co zawalać sądy taką pracą - to jednak nie ma tam miejsca dla człowieka, który nie zgadza się z pomiarem policji na to, żeby dowodził swoich racji. Bo staroście do podjęcia decyzji - tak się przyjęło w orzecznictwie - wystarczająca była tylko informacja dostarczona przez policję. Na tej podstawie starosta zatrzymywał prawo jazdy na trzy miesiące - dodał ekspert.
Jak zaznaczył, "Trybunał Konstytucyjny zwraca uwagę, że obecne przepisy nie umożliwiają kierowcy wyrażenia niezgody na karę". - Przy innych sprawach kierowca może powiedzieć, że nie zgadza się z oceną policjantów, wtedy sprawa jest kierowana do sądu - podsumował gość PR24.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadził: Antoni Trzmiel
REKLAMA
Gość: Łukasz Zboralski (Brd24.pl)
Data emisji: 14.12.2022
Godz. emisji: 13.47
PR24
REKLAMA
REKLAMA