more_horiz

Prof. Stanisław Góźdź o Krajowej Sieci Onkologicznej: każdy pacjent otrzymuje swojego "anioła stróża"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2023 12:45
- Teraz, gdy pacjent trafia do naszego szpitala, to otrzymuje koordynatora, czyli takiego "anioła stróża", który prowadzi go przez całą ścieżkę diagnostyczną i terapeutyczną - o KSO mówił w Polskim Radiu 24 prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
Stanisław Góźdź:każdy pacjent onkologiczny otrzymuje swojego anioła stróża.
Stanisław Góźdź: każdy pacjent onkologiczny otrzymuje swojego "anioła stróża".Foto: flickr/Phil and Pam

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Ustanowienie KSO ma spowodować wzrost efektywności leczenia nowotworów. Celem sieci jest poprawa jakości diagnostyki i terapii. Pilotaż sieci rozpoczął się w lutym 2019 roku w Kielcach i Wrocławiu. Gość rozmowy w ostatnim wywiadzie wskazał, że "powołanie Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) to najważniejsze wydarzenie w historii polskiej onkologii".

Rola pilotażu

Prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii na antenie Polskiego Radia 24 zaznaczył, że "ten pilotaż pokazał nam jakie trudności należy pokonać zanim przejdziemy do ustawy". - Zauważyliśmy, że w ramach struktur naszych ośrodków onkologicznych musimy dokonać pewnych korekt - ocenił. - Polegały one na tym, żeby poprawić dostępność i otworzyć się jeszcze bardziej na pacjenta - wskazał.

Podkreślił, że "to był czas refleksji i przyjrzenia się bardzo blisko jak ta rzeczywistość pacjenta wygląda". - Dzięki temu pilotażowi mogliśmy wprowadzić infolinię, która jest bardzo istotnym punktem ponieważ pacjent nie musi do nas dojeżdżać i wiele spraw może załatwić telefonicznie - powiedział.

"Anioł stróż"

Zaznaczył także, że "do tej pory pacjent był wolnym elektronem, który odbijał się od różnych drzwi systemu". - Co jest najważniejsze dla nas, to, że teraz, gdy pacjent trafia do naszego szpitala, to otrzymuje koordynatora, czyli takiego "anioła stróża", który prowadzi go przez całą ścieżkę diagnostyczną i terapeutyczną - wskazał.

Więcej o KSO w nagraniu.

Posłuchaj
24:54 Onkologia.mp3 Stanisław Góźdź: każdy pacjent onkologiczny otrzymuje swojego "anioła stróża" (Polskie Radio 24)

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Data emisji: 7.01.2023

Godzina emisji: 11.33

jb

Zobacz także

Zobacz także