USA zestrzeliły chiński balon. Dr Brona: jeden z większych kryzysów ostatnich lat w relacjach tych krajów
- Wydaje się, że sprawa balonu przekreśliła na przynajmniej kilka tygodni starania, żeby utrzymać dialog polityczny (...). Musimy pamiętać, że wizyta Blinkena w Chinach to pierwsza od pięciu lat wizyta na tak wysokim szczeblu przedstawiciela USA w Chinach - mówił w Polskim Radiu 24 dr Adrian Brona (Uniwersytet Jagielloński).
2023-02-07, 10:55
Amerykański samolot myśliwski zestrzelił w sobotę chiński balon szpiegowski, który od kilku dni przebywał w przestrzeni powietrznej USA. Rozkaz przeprowadzenia akcji zbrojnej wydał prezydent Joe Biden. Z powodu incydentu na nieokreślony termin przełożył swoją wizytę w Chinach sekretarz stanu USA Antony Blinken.
Dr Adrian Brona ocenił, że mamy do czynienia z jednym z większych kryzysów w relacjach chińsko-amerykańskich w ostatnich latach. - Tak to wygląda, jeśli śledzi się oświadczenia strony amerykańskiej, wypowiedzi tamtejszych analityków. Wg nich jest to sytuacja bezprecedensowa, od dawna się nie zdarzyło, żeby tego typu obiekt, statek powietrzny, potężny balon stratosferyczny, wleciał w przestrzeń powietrzną Stanów Zjednoczonych. Chińczycy utrzymują, że to balon meteorologiczny, ale to standardowa wymówka wszystkich mocarstw w takich sytuacjach - zaznaczył.
- Od kilku lat tego typu balony były wysyłane w kierunku Stanów Zjednoczonych, latają one na tak dużej wysokości, że dosyć trudno jest je wypatrzyć i zneutralizować. Amerykanie obawiają się, że gdyby nie zareagowali na to zdarzenie, to w przyszłości poleciałby nie jeden czy dwa, ale dziesiątki czy setki takich balonów - dodał ekspert.
Posłuchaj
Balon wleciał w amerykańską przestrzeń powietrzną 28 stycznia na północ od należących do stanu Alaska Wysp Aleuckich na Pacyfiku. Początkowo amerykańscy urzędnicy sądzili, że będzie dalej przemieszczał się nad rzadko zaludnionymi obszarami na północy.
Dwa dni później jednak balon zwolnił, prawie zatrzymał się nad Kanadą, a następnie zmienił kurs i skierował się na południe wzdłuż nowej trajektorii, która ostatecznie doprowadziła go nad stan Idaho. W stanie Montana, który graniczy z Idaho, znajduje się amerykańska baza wojskowa i silosy z rakietami zdolnymi przenosić głowice nuklearne.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Opaliński
REKLAMA
Gość: dr Adrian Brona
Data emisji: 07.02.2023
Godzina emisji: 09.36
PR24/ka/kor
REKLAMA
Polecane
REKLAMA