Turcja blokuje wejście Szwecji do NATO. Ekspert PISM: wykorzystuje sytuację na potrzeby wewnętrzne

- Turcja znajduje się przed spektaklem wyborczym, wybory prezydenckie i parlamentarne odbędą się tam w czerwcu. Przed tym terminem nie należy oczekiwać zmiany stanowiska władz w Ankarze ws. akcesji Szwecji do NATO - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Kinga Dudzińska, analityk PISM ds. krajów bałtyckich i nordyckich. 

2023-04-06, 14:40

Turcja blokuje wejście Szwecji do NATO. Ekspert PISM: wykorzystuje sytuację na potrzeby wewnętrzne
Dr Dudzińska: nie udał się pomysł szwedzko-fiński na wspólne wejście do NATO. Foto: Jeppe Gustafsson/Shutterstock

Od wtorku 4 kwietnia Finlandia jest oficjalnie 31. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przed inwazją Rosji na Ukrainę zaledwie 25 procent fińskiego społeczeństwa opowiadało się za wejściem do NATO. Obecnie poparcie dla członkostwa sięga 70-80 procent. Po akcesji Finlandii granica Sojuszu z Rosją wydłużyła się ponaddwukrotnie, o 1343 km, do 2500 km.  

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że wojna na Ukrainie diametralnie zmieniła postrzeganie kwestii bezpieczeństwa przez Finów. - Opinia publiczna przełożyła się na stosunek fińskich partii politycznych. Poza tym ostatnie wybory w Finlandii wygrała Koalicja Narodowa, która od dawna popierała pomysł członkostwa Finlandii w NATO - powiedziała dr Kinga Dudzińska.    

Finlandia złożyła wniosek o członkostwo w maju 2022 roku. Sąsiednia Szwecja również zabiega o dołączenie do Sojuszu, ale jej proces akcesyjny wciąż trwa. Wniosku akcesyjnego Szwecji wciąż nie ratyfikowała Turcja, podobnie Węgry. - Turcja znalazła sposób, aby wykorzystać sytuację międzynarodową na potrzeby wewnętrzne. Znajduje się przed spektaklem wyborczym, wybory prezydenckie i parlamentarne odbędą się w czerwcu. Przed tym terminem nie należy oczekiwać zmiany stanowiska władz w Ankarze. Argumenty znane są od dawna, chodzi o wspieranie działalności terrorystycznej Partii Pracujących Kurdystanu poza granicami Turcji. Akurat obecność Kurdów w Szwecji jest większa niż w Finlandii. Dlatego Finom szybciej udało się uzyskać turecką zgodę. Nie udał się pomysł szwedzko-fiński na wspólne wejście do NATO. Jednak paradoksalnie, wcześniejsze przystąpienie Finlandii do NATO spowoduje większe naciski na stronę węgierską i turecką, jeszcze przed szczytem Sojuszu w Wilnie, który odbędzie się już po wyborach w Turcji - tłumaczyła Budzińska.   

REKLAMA

Posłuchaj

Kinga Dudzińska gościem Mirosława Skowrona (Temat dnia/Gość PR24) 21:46
+
Dodaj do playlisty

   

We wtorek 4 kwietnia minęła też 74. rocznica powstania Sojuszu Północnoatlantyckiego. 4 kwietnia 1949 roku w Waszyngtonie przedstawiciele 12 państw podpisali dokumenty powołujące tę organizację. 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

REKLAMA

Gość: Kinga Dudzińska (PISM)

Data emisji: 7.08.2022

Godzina emisji: 10.35

PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej