"Dodatkowe obciążenie i podatki". Wiceminister Golińska o skutkach wprowadzenia "Fit for 55"
- Przy drożyźnie wywołanej COVID, napaścią Rosji na Ukrainę, drożejącymi surowcami […] teraz jeszcze Komisja Europejska i PE chcą dołożyć nam dodatkowe obciążenia, opłaty i podatki. Oczywiste jest, że przełoży się to utrzymanie poziomu inflacji, a być może i na jej wzrost - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska.
2023-04-25, 15:07
Parlament Europejski przyjął we wtorek w pierwszym czytaniu kluczowe dyrektywy i rozporządzenia z pakietu "Fit for 55", które są konkretnymi aktami prawnymi ukierunkowanymi na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.) i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.
"Te opłaty uderzą w każdego z nas"
Małgorzata Golińska odniosła się do dyskusji ws. pakietu klimatycznego. - Uwagi Polski do pakietu "Fit for 55" nie zostały uwzględnione na tyle, by zabezpieczyć Polaków przed drastycznymi wzrostami kosztów życia, wzrostem opłat, obciążeniami i ograniczeniami, które w konsekwencji będą prowadzić do pogłębienia rozwarstwienia społecznego, ubóstwa energetycznego, te opłaty uderzą w każdego z nas - zwróciła uwagę.
Jak zauważyła, zadaniem polskiego rządu jest przekonywanie państw UE, że również ich społeczeństwa zostaną w jakiś sposób obciążone dodatkowymi opłatami. - Społeczeństwa będą się budzić w miarę poruszania kolejnych sektorów gospodarki czy codziennego życia. Póki ktoś nie jest dotknięty tymi rozwiązanymi, nie do końca będzie rozumiał, o co idzie walka - dodała.
- Tym bardziej dziwię się, że znaleźli się w PE posłowie polskiej opozycji, którzy poparli te rozwiązania. Jeśli ktoś mówi dzisiaj, że mamy drożyznę, myślę, że powinien zapiąć pasy i poczekać na to, co funduje nam Parlament Europejski - stwierdziła.
REKLAMA
"Nasz przemysł będzie obciążony dodatkowymi opłatami i tym trudniej będzie się modernizować i transformować"
Gość audycji przypomniała, że Polska od początku podnosi kwestię, że system ETS powinien być zreformowany. - On dzisiaj jest bardzo korzystnie ustawiony dla państw, które już zdążyły zmodernizować swój przemysł i przedsiębiorstwa, a jest bardzo niekorzystny dla państw, które doganiają resztę, a Polska ma zaległości z czasów PRL. Zamiast przeznaczać większość środków na modernizacje i innowacje, zmianę technologii, nasz przemysł będzie obciążony dodatkowymi opłatami i tym trudniej będzie się modernizować i transformować - mówiła Małgorzata Golińska.
Posłuchaj
PE przegłosował też włączenie do ETS emisji gazów cieplarnianych z sektora żeglugi morskiej, a europosłowie zgodzili się także na przegląd ETS w odniesieniu do lotnictwa. Otwiera to drogę do zniesienia bezpłatnych uprawnień do emisji w tym sektorze do 2026 roku.
Kolejna przyjęta regulacja dotyczy przepisów o nowym unijnym mechanizmie dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji, CO2 (CBAM). Nowy CBAM obejmie takie towary jak żelazo, stal, cement, aluminium, nawozy, elektryczność i wodór. Importerzy wspomnianych towarów będą musieli zapłacić różnicę pomiędzy opłatą emisyjną w kraju produkcji a ceną uprawnień do emisji w unijnym ETS. CBAM będzie wprowadzany stopniowo w latach 2026-2034, w miarę jak będą wycofywane bezpłatne uprawnienia do emisji w ETS.
REKLAMA
W głosowaniu przyjęta została m.in. reforma unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i nowy graniczny mechanizm węglowy (CBAM). Powołany został również Społeczny Fundusz Klimatyczny (SCF).
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
Gość: Małgorzata Golińska
REKLAMA
Data emisji: 25.04.2023
Godzina emisji: 13.09
PR24/ka
REKLAMA