TSUE zdecydował ws. kredytów frankowych. Prof. Krysiak: orzeczenie jest bardzo obiektywne

- Klient płacił więcej, niż powinien, i ten kapitał był obracany przez bank. TSUE wypowiedział się, że klient ma nie tylko prawo do zwrotu rat, ale do roszczeń ws. innych kosztów, czyli nadpłaconego kapitału - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Instytutu Schumana prof. Zbigniew Krysiak.

2023-06-15, 12:30

TSUE zdecydował ws. kredytów frankowych. Prof. Krysiak: orzeczenie jest bardzo obiektywne
Prof. Krysiak: na tle kredytów frankowych dochodziło do rodzinnych tragedii, do bankructw gospodarstw domowych. Foto: Shutterstock/Kamil Zajaczkowski

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał dwa orzeczenia dotyczące kredytów frankowych. W obu przypadkach są one niekorzystne dla banków. Nie przysługuje im roszczenie o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, a opcja wstrzymania płatności rat na czas procesu pozostaje w gestii krajowych sądów.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 decyzja TSUE jest dobra. - Nie jestem entuzjastą cedowania spraw na Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W tym wypadku było to ważne, bo weszło w szerszą przestrzeń ekspertyz. TSUE posiada zaplecze ekspertów bankowych w całej Europie. Należy to uszanować, orzeczenie jest bardzo obiektywne - powiedział prof. Zbigniew Krysiak. 

Ekonomista przypomniał, że klienci otrzymywali kredyty w złotówkach. - Kredyt był jednak dominowany we frankach. Wzrost kursu powodował wielokrotny wzrost zadłużenia w złotówkach. Klient musiał spłacać o wiele wyższe raty, nadpłacał, płacił więcej, niż powinien. Nie stosowano właściwych instrumentów zarządzania ryzykiem. Cały koszt ryzyka został przełożony na klienta. W normalnych stosunkach handlowych jest to niedozwolone. Zasada jest taka, aby równoważyć korzyści i koszty obu stron. Na tym tle dochodziło nawet do rodzinnych tragedii, do bankructw gospodarstw domowych - tłumaczył prof. Krysiak. 

- Klient płacił więcej, niż powinien i ten kapitał był obracany przez bank. TSUE wypowiedział się, że klient ma nie tylko prawo do zwrotu rat, ale do roszczeń ws. innych kosztów, czyli nadpłaconego kapitału - dodał.  

REKLAMA

Jego zdaniem sprawa nie obciąży polskich banków. - W załatwianiu sprawy z jedną grupą klientów bank nie może komunikować, że przerzuci koszty na innych. To jest nie do zaakceptowania, przebija przez to brak profesjonalizmu. Banki powinny rozliczać koszty ze stroną, z którą mają postępowania. Poza tym wszystkie banki od lat musiały tworzyć rezerwy na taką okoliczność. Polski sektor bankowy jest stabilny, należy do światowej czołówki. Nie widzę dla niego zagrożeń - podsumował Krysiak.     

Dwa orzeczenia 

Trybunał wydał dwa orzeczenia dotyczące frankowiczów i sektora bankowego w Polsce. Pierwsza sprawa (sygnatura C-520/21) dotyczy wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu frankowego, a druga (sygnatura C-287/22) - tzw. zabezpieczenia.

W przypadku pierwszej sprawy chodzi z jednej strony o to, czy banki mogą domagać się od klienta innych świadczeń oprócz zwrotu wypłaconego kapitału i zapłaty odsetek ustawowych za opóźnienie od chwili wezwania do zapłaty. Z drugiej zaś strony dotyczy dochodzenia od banku roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych.


Posłuchaj

Prof. Zbigniew Krysiak gościem Mirosława Skowrona (Temat dnia/Gość PR24) 21:23
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadząca: Mirosław Skowron

Gość: prof. Zbigniew Krysiak

REKLAMA

Data emisji: 15.06.2023

Godzina emisji: 11.08

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej