Rzecznik Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność": wiek emerytalny należy wpisać do konstytucji
- Nie chodzi o to, żeby zamurować wiek emerytalny, bo o nim trzeba rozmawiać i system emerytalny należy reformować, natomiast nie może być to takie łatwe, jak to zrobił Donald Tusk w 2012 roku, gdy zwykłą ustawą w ciągu czterech miesięcy zmienił jedną z najbardziej fundamentalnych umów społecznych - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Lewandowski, rzecznik Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"
2023-08-21, 22:35
Jednym z pytań referendalnych podczas referendum, które ma się odbyć - wraz z wyborami - 15 października 2023 roku, będzie pytanie o podwyższenie wieku emerytalnego. W Polskim Radiu 24 mówił o tym Marek Lewandowski z NSZZ "Solidarność".
Marek Lewandowski: wiek emerytalny należy wpisać do konstytucji
Gość audycji stwierdził, że pytanie jest dobrym pomysłem, a temat jest ważny do podjęcia w referendum, jednak - podkreślił - pod warunkiem, że efektem głosowania będzie wpisanie wieku emerytalnego do konstytucji.
- I nie chodzi o to, żeby zamurować wiek emerytalny, bo o nim trzeba rozmawiać i system emerytalny należy reformować, natomiast nie może być to takie łatwe, jak to zrobił Donald Tusk w 2012 roku, gdy zwykłą ustawą w ciągu czterech miesięcy zmienił jedną z najbardziej fundamentalnych umów społecznych. Bo przecież tak naprawdę system emerytalny, to jest wielopokoleniowa, jedna z najważniejszych umów społecznych, jaka jest zawierana między władzą a obywatelami - mówił Marek Lewandowski.
Referendum przy każdych wyborach?
Jego zdaniem wpisanie wieku emerytalnego do konstytucji gwarantuje, że jego zmiana możliwa jest po szerokiej debacie, po dużej kampanii i przy powszechnej aprobacie społeczeństwa. Jednocześnie Lewandowski stwierdził, że mimo braku takiego automatyzmu, jak zmiana konstytucji przy pomocy referendum, i tak ważne jest to, że takie pytanie będzie zadane. - Będzie to ważnym argumentem za tym, żeby taki wiek emerytalny do konstytucji wpisać - stwierdził.
REKLAMA
- Powinniśmy się cieszyć, że po raz pierwszy wreszcie przy okazji wyborów takie referendum będzie się odbywało i w naszej ocenie taki mechanizm powinien być wpisany do naszej demokracji na stałe, że przy okazji wyborów, gdy i tak ponosimy - jako państwo - duże koszty przeprowadzenia wyborów, żeby przy tej okazji pytać się obywateli o różne inne, istotne dla społeczeństwa rzeczy. Ten przykład tego referendum jest bardzo dobry - komentował Marek Lewandowski.
- Referendum ogólnokrajowe 2023. Wyjaśniamy kwestie jego organizacji, głosowania i przebiegu
- Waloryzacja, 13. i 14. emerytura na stałe. Jak polityka PiS zmieniła sytuację seniorów?
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: Marek Lewandowski (rzecznik Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność")
Data emisji: 21.08.2023
Godzina emisji: 20.43
REKLAMA
PR24/jmo
Polecane
REKLAMA