more_horiz

Rząd chce wakacji kredytowych w 2024. Ekspert radzi, jak najwięcej na tym zyskać

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 14:56
- Wakacje kredytowe okazały się bardzo istotne, bo skorzystało z nich ok 1,130 mln kredytobiorców. Ich korzyści to około 20 mld złotych - wyliczył w Polskim Radiu 24 były wiceminister finansów i doradca prezesa NBP Cezary Mech. Wskazał też, jak najwięcej zyskać na wakacjach kredytowych w razie ich przedłużenia na przyszły rok.
Zdaniem eksperta, najwięcej można zyskać na wakacjach kredytowych nadpłacając zadłużenie
Zdaniem eksperta, najwięcej można zyskać na wakacjach kredytowych nadpłacając zadłużenieFoto: Shutterstock/Grand Warszawski

Rząd chce przedłużyć wakacje kredytowe na 2024 rok - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Wprowadzone jednak miałoby zostać kryterium dochodowe. Jak tłumaczył szef rządu, chodzi o to, by z wakacji nie korzystali "bardziej zamożni, bardziej majętni, ci, których stać na spłatę". Zapewnił tez, że wakacje kredytowe będą "sprawiedliwe i pomogą polskim rodzinom".

Szef rządu poinformował także, że przedłużenie wakacji kredytowych ma być jedną z pierwszych inicjatyw PiS w nowej kadencji Sejmu. - To jest nasza zapowiedź po zwycięstwie - podkreślił.

Wakacje kredytowe także w 2024? Ekspert radzi, jak zyskać najwięcej

- To powinno być rozwiązanie nadzwyczajne. Propozycje rządowe są bardzo szerokie - powiedział w Polskim Radiu 24 ekonomista, doradca prezesa NBP Cezary Mech. - Miejmy w tyle głowy, że istnieje kwestia premii mieszkaniowej, konta mieszkaniowego, kredyt 2 proc. - wyliczył. - Wakacje kredytowe okazały się bardzo istotne, bo skorzystało z nich ok 1,130 mln kredytobiorców. Ich korzyści to około 20 mld złotych - dodał.

Ocenił też, że jeśli wakacje kredytowe w przyszłym roku byłyby przyznawane na tych samych zasadach, to przeciętny kredytobiorca będący zadłużony na 300 tys. zł, mógłby liczyć w skali roku na korzyści rzędu 37 tys. zł. pod warunkiem nadpłacania kredytu. Zaznaczył, że wakacje kredytowe to duży koszt dla instytucji finansowych. 

Gość Polskiego Radia wskazał także, że jego zdaniem dobrze byłoby "wykorzystać" kryzys wysoko oprocentowanych kredytów i sytuacji frankowiczów do uregulowania sprawy kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem.  

Więcej w nagraniu

Posłuchaj
253:28 Cezary-Mech--[PR24]PR24 (mp3) 24 wrzesień 2023 10_07_11.mp3 Dr Cezary Mech o ewentualnych wakacjach kredytowych w 2024 roku ("Temat dnia/ Gość PR24")

Czytaj także w PAP.pl: Banki udzieliły już blisko 6 tys. "Bezpiecznych kredytów 2 proc."

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom weszła w życie pod koniec lipca 2022 r. Wprowadziła ona tzw. wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu mieszkaniowego w złotych przez cztery miesiące w 2022 r. i cztery miesiące w 2023 r. Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 r. W obecnej formie nie ma żadnych kryteriów dochodowych.

Czytaj także w TVP.Info: Bezpieczny kredyt. Analitycy mają wyliczenia: dochody, metraże, miasta i liczba chętnych

[ZOBACZ TAKŻE] Szef gabinetu wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego Michał Moskal gościem Polskiego Radia: 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyAntoni Opaliński

Gość: Cezary Mech (były wiceminister finansów, doradca prezesa NBP)

Data emisji: 24.09.2023

Godzina emisji: 14.10


Polskie Radio 24, PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także