"Obraz słabości państwa polskiego". Prof. Grochmalski o ustaleniach "Resetu" ws. zgody Tuska na współpracę SKW z FSB
- Fundamentem polityki Tuska była sprzedaż Ukrainy za rzekome korzyści od Rosji. Jednocześnie zachęcano do zwiększonej intensywności w relacjach Niemcy-Rosja. Zawsze byliśmy postrzegani jako państwo zgniotu. Im bardziej Niemcy i Rosja się konsolidowały, tym bardziej łączyła te państwa polityka wobec Polski, która zawsze stanowiła dla nich problem. Najlepiej było dla nich, gdyby Polski nie było - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
2023-10-05, 13:10
W najnowszym odcinku "Resetu" ujawniono nieznane dotąd dokumenty, pokazujące przebieg zakulisowych rozmów między polskimi i rosyjskimi służbami, a także zgodę, jaką miał wydać ówczesny premier Donald Tusk, na współpracę między Służbą Kontrwywiadu Wojskowego a Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Opublikowana została też m.in. treść porozumienia SKW z FSB z 11 września 2013 roku.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że sprawa jest porażająca. - FSB, wyspecjalizowana na kierunku polskim, była obwożona po Polsce i mogła sprawdzać elementy sztuki operacyjnej polskich służb. Ówczesny szef FSB miał na swoim koncie rozpoznanie wielu zachodnich agentów. Człowiek, który prowadził sprawę Siergieja Skripala, był zapraszany i prowadził rozmowy z szefem SKW. To nie mieści się w głowie - powiedział prof. Piotr Grochmalski.
Jego zdaniem należy przy tym uświadomić sobie, że w Smoleńsku w 2010 roku zginęło siedmiu polskich generałów. - Zginęło całe dowództwo polskiej armii. Takie coś nie zdarzyło się w historii polskiego oręża nawet w warunkach wojny. Trzeba mieć głęboko zsowietyzowaną logikę myślenia, aby z punktu widzenia służb i władz RP nie stanowiło to sygnału ostrzegawczego. Nałóżmy na to plany obronne z 2011 roku i likwidację jednostek wojskowych. To są mocne sygnały braku woli obrony. Byliśmy gotowi oddać pół państwa w przypadku agresji ze strony Rosji. Mamy szereg czerwonych lampek, obraz słabości państwa polskiego, niemal zapraszania do agresji - tłumaczył ekspert.
Zobacz również na tvp.info: Kontakty Donalda Tuska z rosyjską bezpieką
REKLAMA
Fundamenty polskiej polityki zagranicznej
Prof. Piotr Grochmalski przypomniał, że polska polityka wschodnia nie ulegała zasadniczym zmianom po 1989 roku. - Nawet postkomuniści w Polsce realizowali wytyczne Jerzego Giedroycia. Filarem było wspieranie niepodległości Litwy, Białorusi i Ukrainy oraz symetria w relacjach Moskwa-Kijów. Zasadą było, że nie sprzedajemy Ukrainy kosztem relacji z Rosją. Fundamentem polityki Tuska była sprzedaż Ukrainy za rzekome korzyści od Rosji. Jednocześnie zachęcano do zwiększonej intensywności w relacjach Niemcy-Rosja. Zawsze byliśmy postrzegani jako państwo zgniotu. Im bardziej Niemcy i Rosja się konsolidowały, tym bardziej łączyła te państwa polityka wobec Polski, która zawsze stanowiła dla nich problem. Najlepiej było dla nich, gdyby Polski nie było - podsumował prof. Grochalski.
Posłuchaj
W wyemitowanym we wtorek przez Telewizję Polską najnowszym odcinku serialu dokumentalnego "Reset" dziennikarz Michał Rachoń i historyk Sławomir Cenckiewicz ujawnili nieznane dotąd dokumenty pokazujące przebieg zakulisowych rozmów między polskimi i rosyjskimi służbami, informacje sygnalne o zagrożeniach wynikających ze wzmożonej aktywności rosyjskich agentów na terytorium RP, a nawet ignorowanie przepisów przy podejmowaniu decyzji na najwyższym szczeblu polskich władz.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Czytaj także:
- Zakrapiane alkoholem spotkanie polskiej SKW i rosyjskiej FSB. "Reset" ujawnia nagranie
- Tusk zgodził się na współpracę polskich i rosyjskich służb. W internecie wrze. "Hańba wybiła poza skalę"
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)
Data emisji: 5.10.23
Godzina emisji: 11.06
PR24/jt
REKLAMA
REKLAMA