Elektrownia jądrowa w Wielkopolsce. Jakóbik: im więcej atomu w Polsce, tym większe bezpieczeństwo energetyczne
- Energetyka jądrowa zabezpiecza odnawialną, która rozwija się na potęgę. Nie jest jednak samodzielna, potrzebuje bezpiecznika. Kiedyś był nim węgiel, który stanowi jednak problem z punktu widzenia polityki klimatycznej. Atom ma nie mieć tych wad i posiadać te same zalety - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl.
2023-11-27, 14:40
W minionym tygodniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wydała decyzję zasadniczą dotyczącą budowy w Polsce drugiej elektrowni jądrowej. Wnioskodawcą było PGE PAK Energia Jądrowa. Elektrownia ma powstać we współpracy z koreańską firmą KHNP w Koninie-Pątnowie w Wielkopolsce.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że decyzja stanowi sygnał poparcia rządu dla tej inwestycji. - To nie jest rewolucja, bo poparcie już wcześniej deklarował resort aktywów państwowych. Koreański projekt miał być dodatkowym względem państwowego programu jądrowego, realizowanego z amerykańskim Westinghouse na Pomorzu. Konin-Pątnów miał być do tego prywatną nadbudówką - powiedział Wojciech Jakóbik.
Przyszłość energetyki jądrowej
Decyzja zasadnicza nie jest umową. - Przyszłość projektu będzie zależała od tego, czy nowy rząd będzie współpracował przy jego realizacji. Spółka PGE PAK Energia Jądrowa deklaruje, że chce podpisać umowę z Koreańczykami już w przyszłym roku. Od następców w resorcie aktywów państwowych będzie zależało, czy tak się stanie. Zainteresowanie kapitału prywatnego ZE PAK nie zniknie. Jak zachowa się PGE? Będzie nowy prezes spółki oraz minister aktywów państwowych. Generalnie, z nowej większości parlamentarnej słychać w większości głosy poparcia dla energetyki jądrowej - tłumaczył Jakóbik.
Atomowy bezpiecznik
Elektrownia ma powstać w 2035 r. w Koninie-Pątnowie w gminie Konin w Wielkopolsce, na terenach graniczących z obecną elektrownią Grupy ZE PAK. Ma mieć do czterech reaktorów APR1400. - To dużo. Prawie tyle samo mocy, co Bełchatów, czyli największa elektrownia węglowa w Europie. Grafik jest napięty, wszystko zależy od tego, czy projekt będzie kontynuowany. Im więcej atomu w Polsce, tym lepiej dla naszego bezpieczeństwa energetycznego. Energetyka jądrowa zabezpiecza odnawialną, która rozwija się na potęgę. Nie jest jednak samodzielna, potrzebuje bezpiecznika. Kiedyś był nim węgiel, który stanowi jednak problem z punktu widzenia polityki klimatycznej. Atom ma nie mieć tych wad i posiadać te same zalety - podsumował ekspert.
REKLAMA
Posłuchaj
PGE PAK Energia Jądrowa, w której ZE PAK i PGE mają po 50 proc. udziałów, ma teraz przygotować trzy elementy inwestycji: studium wykonalności, badania terenu, lokalizacji oraz ocenę oddziaływania na środowisko na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: Wojciech Jakóbik
Data emisji: 27.11.2023
REKLAMA
Godzina emisji: 13.06
PR24
Polecane
REKLAMA