"W tym kształcie nie może być przyjęta". Marszałkowski o ustawie wiatrakowej
- Ustawa, która będzie dotyczyła obywateli, bo wielu będzie mieszkać w pobliżu wiatraków, musi być konsultowana społecznie. Nie można jej wprowadzać tylnymi drzwiami - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetyki Mariusz Marszałkowski.
2023-12-04, 13:00
Grupa posłów Polski 2050 i Koalicji Obywatelskiej złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy przewidującej zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych do końca czerwca 2024 roku. Do ustawy dodano również przepisy umożliwiające stawianie wiatraków bliżej rezerwatów, parków narodowych i zabudowy wielorodzinnej, a nawet wywłaszczanie ludzi pod budowę elektrowni wiatrowych.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że trzeba poprawić zły klimat, który powstał podczas przygotowywania ustawy. - Wzbudziła wiele kontrowersji. Trzeba naprawić atmosferę, bo pojawiły się negatywne elementy. Najwięcej kontrowersji wzbudza fakt wprowadzania przepisów wraz z ustawą o mrożeniu cen energii. Ustawa, która będzie dotyczyła obywateli, bo wielu będzie mieszkać w pobliżu wiatraków, musi być konsultowana społecznie.
Nie można jej wprowadzać tylnymi drzwiami. Na etapie realizacji projektów wiatrakowych pojawią się kwestie, które będą powodowały problemy dla inwestycji. Dlatego w 2016 roku wprowadzono regułę 10H, która w drugą stronę przelała czarę. De facto zablokowała rozwój nowych mocy wiatrowych. W pewnym sensie była jednak konieczna, bo część inwestorów nie respektowała ustaleń zawartych ze społecznościami lokalnymi - powiedział Mariusz Marszałkowski.
Kontrowersje budzi również kwestia wywłaszczenia. - Branża wiatrowa twierdzi, że nie potrzebuje takich ustaleń. Problem polega na tym, że nie przeprowadzono konsultacji. Na etapie powstawania ustawy często pojawiają się różne zapisy. Chodzi o to, aby je wychwytywać, ale podczas procedowania ustawy o zamrożeniu cen energii, bo to jest absurdalne. Ta ustawa nie może przejść w tym kształcie - stwierdził ekspert.
REKLAMA
Posłuchaj
Projekt poselski zakłada m.in. liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych, w których - jak podano - rozwój został zablokowany wprowadzeniem tzw. reguły 10H, niewystarczająco zmienionej w marcu 2023 r. W życie weszła wówczas ustawa przewidująca, że minimalna odległość turbin wiatrowych od zabudowań ma wynosić 700 metrów, a nie - jak wcześniej - 10-krotność maksymalnej wysokości turbiny (reguła 10H). Projekt Polski 2050-TD i KO ma umożliwić budowę cichych wiatraków w odległości 300 m od zabudowań.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Mariusz Marszałkowski (redaktor naczelny portalu Polon.pl, ekspert ds. energetyki)
Data emisji: 4.12.2023
Godzina emisji: 11.07
PR24
REKLAMA