Pomoc Kościołowi w Potrzebie: większość z miliardów prześladowanych za wiarę, to chrześcijanie
- Prześladowanym chrześcijanom chciałbym życzyć pokoju i tego, by nie byli zapomniani - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Paweł Antosiak ze stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. - Jeśli będziemy o nich pamiętać, to jest szansa, że w wielu miejscach ta sytuacja się zmieni, bo dla tego zła, którym jest prześladowanie i dyskryminacja, najlepszym paliwem jest milczenie - dodał.
2023-12-26, 13:07
W ciągu ostatnich dwóch lat wolność wyznania została zaburzona w 61 krajach świata, zaś prawie 5 mld ludzi żyje w krajach, w których dochodzi do jej poważnych ograniczeń - wynika z raportu Papieskiego Stowarzyszenia "Pomoc Kościołowi w Potrzebie".
- Przeszło 4 miliardy ludzi w 28 krajach jest prześladowanych ze względu na wiarę, a nieco mniej, ale w 33 krajach, jest dyskryminowanych - dodał w rozmowie z Polskim Radiem 24 ks. Paweł Antosiak ze stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Podkreślił, że większość z prześladowanych to chrześcijanie, a chrześcijaństwo jest "najbardziej prześladowaną religią na świecie".
- Za tą niewyobrażalną liczbą stoją bardzo konkretne historie - podkreślił.
Przemoc, porwania, dyskryminacja
REKLAMA
Najgorsza sytuacja panuje w Nigerii, "kraju, w którym ponad połowę populacji stanowią chrześcijanie" - wskazał duchowny. Zaznaczył, że na północy tego kraju coraz silniejsze są wpływy islamu, a miejscowa ludność "staje się bardzo brutalna, zradykalizowana", muzułmanie zaś, w zamian za przemoc wobec chrześcijan, rewanżują się pieniędzmi i żywnością.
- Słyszymy informacje o kolejnych zaatakowanych kościołach i wioskach, porwanych kapłanach, zabitych zakonnicach. Niemal każdego tygodnia docierają do nas smutne wieści, niestety, przy milczeniu świata - podkreślił ks. Antosiak.
Jako przykład dyskryminacji wskazał zaś Pakistan, w stolicy którego, Islamabadzie, ponad 90 proc. chrześcijan żyje w slumsach, ogranicza im się dostęp do wykształcenia oferując mniejszości nie-muzułmańskiej tylko jedno miejsce na uniwersytetach, albo oferuje się im tylko najgorzej płatne i najbardziej niebezpieczne prace.
"Paliwem dla zła jest milczenie"
- Prześladowanym chrześcijanom chciałbym życzyć pokoju i tego, by nie byli zapomniani. Jeśli będziemy o nich pamiętać, to jest szansa, że w wielu miejscach ta sytuacja się zmieni. Dla tego zła, którym jest prześladowanie i dyskryminacja, najlepszym paliwem jest milczenie - dodał ks. Paweł Antosiak.
REKLAMA
Więcej w nagraniu:
Posłuchaj
Ks. Paweł Antosiak: należy przypominać o prześladowaniach chrześcijan ("Temat dnia/ Gość PR24") 25:26
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- Rusza akcja kolędników misyjnych. Będą zbierać pieniądze dla rówieśników w Kolumbii
- Kardynał Kazimierz Nycz: w czasie niepokoju wołajmy o pokój
- Mikołaj na wielbłądzie, kurczak z KFC, żaglowce zamiast choinek. Wigilia i Boże Narodzenie w różnych regionach świata
[ZOBACZ TAKŻE] Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska), Łukasz Rzepecki (Kancelaria Prezydenta), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Andrzej Szejna (Nowa Lewica), Marek Sawicki (PSL), Krzysztof Bosak (Konfederacja) gośćmi Polskiego Radia:
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadzący: Małgorzata Glabisz-Pniewska
Gość: ks. Paweł Antosiak (Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie)
Data emisji: 26.12.2023
REKLAMA
Godzina emisji: 11.06
Polskie Radio 24/
Polecane
REKLAMA