"Tworzy spiralę dobra, które nas napełnia". Prof. Zybała o fenomenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

- Badania pokazują, że naszą codzienność wyznacza zwykle brutalna rywalizacja, o lepszą pozycję, pracę, awans. Tym bardziej ważna jest działalność WOŚP jako element uszlachetniający, wywołujący sprzężenie zwrotne. Orkiestra tworzy spiralę dobra, które nas napełnia. Ciągle możemy do tego wracać i wzbudzać lepsze uczucia, dostrzec potrzeby innych - móiwł w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Zybała ze Szkoły Głównej Handlowej. 

2024-01-28, 10:50

"Tworzy spiralę dobra, które nas napełnia". Prof. Zybała o fenomenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Trwa 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem "Płuca po pandemii" . Foto: PAP/Leszek Szymański

W tym roku WOŚP gra dla dzieci i dorosłych z problemami płuc po pandemii COVID-19. Za zebrane pieniądze kupiony będzie sprzęt do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych. Fundacja chce kupić między innymi aparaty do rezonansu magnetycznego, ultrasonograficzne, przenośne spirometry, bronchoskopy, a także sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 fenomen WOŚP polega na zaangażowaniu milionów Polaków w szlachetną sprawę. - Orkiestra rodziła się wraz z polską wolnością na początku lat 90. XX wieku. Wzbogacała ją, była niejako brakującym elementem w polityce państwa. Była wartością dodaną do potencjału systemu zdrowia, by mógł efektywnie pomagać potrzebującym. Pokazała potrzebę zbliżenia się do ludzi, wyjścia poza siebie. Orkiestra pomaga uszlachetniać naszą codzienność - powiedział prof. Andrzej Zybała.

    

REKLAMA

- Badania pokazują, że codzienność wyznacza zwykle brutalna rywalizacja, o lepszą pozycję, pracę, awans. Tym bardziej ważna jest działalność WOŚP jako element uszlachetniający, wywołujący sprzężenie zwrotne. Tworzy spiralę dobra, które nas napełnia. Ciągle możemy do tego wracać i wzbudzać lepsze uczucia, zobaczyć potrzeby innych - dodał.

Prof. Zybała zauważył też, że WOŚP jest postrzegana jako organizacja charytatywna specyficzna dla społeczeństwa liberalnego. - WOŚP dowodzi, że człowiek świecki kieruje się wartościami, które odwołują się do tradycji humanizmu i racjonalizmu. Potrafi je też praktykować. Człowiek bez motywacji tradycyjno-religijnej też może być dobry. To bardzo ważny przekaz. Niektórzy tradycjonaliści uważają, że sekularne społeczeństwo jest złe, bo nie ma moralności. To nie jest tak, że w Polsce jest tylko jeden system wartości, który wyznacza katolicyzm. Mamy bowiem tradycje etyczne, które wypływają ze źródeł pozareligijnych - podsumował prof. Zybała. 


Posłuchaj

Prof. Andrzej Zybała gościem Błażeja Prośniewskiego (Temat dnia/Gość PR24) 17:47
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Dotychczas, w ciągu 31. finałów, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała blisko dwa miliardy złotych i kupiła ponad 71 tysięcy urządzeń. Sprzęt medyczny oznakowany charakterystycznym serduszkiem WOŚP trafił między innymi na oddziały neonatologiczne, noworodkowe, ginekologiczno-położnicze i pediatryczne.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Błażej Prośniewski

REKLAMA

Gość: prof. Andrzej Zybała (SGH)

Data emisji: 28.01.2024

Godzina emisji: 9.33

PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej