Konfiskata aut. Ekspert: konsekwencja w egzekwowaniu kary działa bardziej niż jej surowość

- Eksperci i organizacje, które zajmują się bezpieczeństwem drogowym, od lat powtarzają, że najważniejsze nie jest ciągłe zaostrzanie prawa, ale wspólne działania, w tym egzekwowanie obowiązujących przepisów oraz edukacja - powiedziała w Polskim Radiu 24 Dorota Olszewska, prezes stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego.

2024-04-05, 11:29

Konfiskata aut. Ekspert: konsekwencja w egzekwowaniu kary działa bardziej niż jej surowość
Dorota Olszewska: konsekwencja w egzekwowaniu kary działa bardziej niż jej surowość. Foto: Shutterstock

Rząd rezygnuje z obowiązkowej konfiskaty aut pijanym kierowcom. Do wykazu prac legislacyjnych trafił projekt zakładający zmianę przepisów, które weszły w życie niecały miesiąc temu.

Jednak obecnie, w praktyce, prawo dotyczące konfiskaty nadal funkcjonuje. - Policja w środę podała wyniki, w których potwierdziła, że w pierwszych dniach obowiązywania przepisu skonfiskowała 282 samochody - powiedziała Dorota Olszewska.

Jak zaznaczyła, "sama zapowiedź konfiskaty aut dla kierowców, którzy prowadzą pod wpływem alkoholu, budziła od początku duże kontrowersje".

- Znaczna część przeciwników konfiskaty wskazywała między innymi na to, że auto może mieć więcej niż jednego właściciela albo może być samochodem służbowym. Wydaje się, że ustawodawca wszystkie te przypadki zawarł w ustawie. Natomiast rzeczywiście słyszymy o tym, że zanim jeszcze to prawo weszło w życie, już zapowiedziano jego nowelizację - dodała rozmówczyni PR24.

REKLAMA

Konfiskata aut. Czy radykalne zaostrzanie przepisów wpływa na poprawę bezpieczeństwa?

Ekspertka zwróciła również uwagę na zależność pomiędzy zaostrzaniem prawa a bezpieczeństwem na drodze.

- Eksperci, organizacje, instytuty, które zajmują się bezpieczeństwem drogowym w Polsce, od lat powtarzają, że istotą nie jest ciągłe zaostrzanie prawa, ale wspólne działania, w tym respektowanie, egzekwowanie obowiązujących przepisów oraz ciągła edukacja, która powinna być na coraz wyższym poziomie - podkreśliła.

- Jeśli chodzi o alkohol, to już mieliśmy zaostrzenie prawa w tym zakresie. Kary w Polsce są bardzo wysokie. Są duże konsekwencje finansowe, a także utrata prawa jazdy - również dożywotnia w przypadku wielokrotnej recydywy. Oczywiście jest też kara więzienia oraz bardzo wysokie kary finansowe. Jednak postęp w obniżaniu liczby pijanych kierowców na naszych drogach jest niezadowalający, bo średnio każdego dnia policja zatrzymuje 255 osób pod wpływem alkoholu. To bardzo dużo - podsumowała Dorota Olszewska. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Dorota Olszewska o konfiskacie aut pijanym kierowcom (Temat dnia) 17:16
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: Temat dnia

Prowadząca: Małgorzata Żochowska

Gość: Dorota Olszewska

REKLAMA

Data emisji: 5.04.2024

Godzina: 10.11

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej